Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Siła i Wytrwałość Osób z Niepełnosprawnością

Siła i Wytrwałość Osób z Niepełnosprawnością

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Choć święto to funkcjonuje wciąż pod tradycyjną nazwą, warto wspomnieć, że we współczesnym języku zaleca się stosowanie „osoby z niepełnosprawnością” zamiast „inwalidzi”. Stosowanie takiego języka jest wyrazem szacunku i neutralności, a także podkreśla, że osoby z niepełnosprawnością są przede wszystkim ludźmi, a nie swoimi ograniczeniami. Taka zmiana pomaga walczyć z uprzedzeniami i wspiera pełne uczestnictwo w życiu społecznym.

Raport WHO pokazuje nam, że ponad miliard osób na świecie jest dotkniętych jakąś formą niepełnosprawności. Spośród tej liczby, prawie 200 milionów osób doświadcza znacznych trudności w funkcjonowaniu, a szacunki pokazują, że około 15% światowej populacji żyje z pewną formą niepełnosprawności.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, liczba osób z niepełnosprawnością w Polsce, na 31.03.2021 r. wynosiła 5,4 mln, czyli 14,3% ludności kraju.

Codzienna walka, niezwykła siła

Dzisiaj jest dobry moment, by pomyśleć o sile i wytrwałości ludzi z niepełnosprawnością. Pomimo rosnącej świadomości problemów, z którymi zmagają się osoby z niepełnosprawnością, wciąż spotykamy się z barierami, które utrudniają im życie. Wiele tych osób zmaga się z problemami, z którymi większość z nas nie ma styczności.

Owe problemy mają różne oblicza. Od fizycznych jak brak podjazdów czy nieprzystosowany transport, po społeczne i mentalne jak uprzedzenia, stereotypy czy wykluczenie z życia zawodowego i towarzyskiego. Część społeczeństwa wciąż patrzy na osoby z niepełnosprawnością przez pryzmat ich ograniczeń, a nie możliwości. To prowadzi do niedostrzegania ich potencjału, uniemożliwiając im pełne uczestnictwo w społeczeństwie.

Równość i integracja

Choć osoby z niepełnosprawnością nadal napotykają liczne wyzwania, kluczowa jest zmiana podejścia w społeczeństwie, która uwzględnia równość i szacunek dla każdej osoby. W dzisiejszym świecie konieczne jest tworzenie warunków, które pozwolą każdemu, niezależnie od ograniczeń, na rozwój i realizację swoich celów.

Równość oznacza zapewnienie równych szans w edukacji, pracy i życiu społecznym. Musimy przestać postrzegać osoby z niepełnosprawnością przez pryzmat ograniczeń, a zacząć dostrzegać ich potencjał i wartość. W ten sposób stworzymy społeczeństwo, w którym każdy człowiek ma możliwość pełnego uczestnictwa, niezależnie od swojej sprawności.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Emilia Skibińska, inżynier gospodarki przestrzennej, uczestniczka projektu „Dziewczyny do polityki”, sekretarzyni zarządu krajowego stowarzyszenia Młoda Lewica oraz doradczyni ministry, udzieliła wywiadu, w którym przedstawiła stanowisko partii Lewica na szereg kluczowych kwestii politycznych i społecznych.

O drastycznych zmianach klimatu wiemy nie od dziś. To już nie tylko suche komunikaty z konferencji ONZ czy szkolne prezentacje o topniejących lodowcach. Zmiany widzimy na własne oczy – gwałtowne burze, anomalie pogodowe, upały w kwietniu, a śnieg w maju.

W niniejszej analizie podjęto się zbadania wypowiedzi Wiktora Kąkolewskiego, członka Pokolenia 2050, w celu zrozumienia jego poglądów politycznych oraz ich umiejscowienia w szerszym kontekście ideologii i programu partii. Analiza opiera się na fragmentach jego wypowiedzi oraz dostępnych materiałach źródłowych dotyczących Polski 2050, opinii ekspertów i danych z badań opinii publicznej.

Niniejszy artykuł przedstawia szczegółową analizę wypowiedzi Damiana Witka w kontekście jego rozmowy dotyczącej Koalicji Obywatelskiej. Celem tego artykułu jest weryfikacja faktów przedstawionych przez Witka, zidentyfikowanie ewentualnych nieścisłości lub manipulacji, oraz dostarczenie obiektywnej oceny jego twierdzeń w oparciu o dostępne materiały badawcze i inne wiarygodne źródła.

Fast fashion to model produkcji oraz sprzedaży, który skupia się na błyskawicznym i tanim wprowadzeniu najnowszych trendów. Firmy działające w tym trybie produkują w krótkim czasie duże ilości ubrań. Bardzo często kosztem jakości, etyki pracy i środowiska.

Barbara Skrzypek przez lata pozostawała postacią niemal widmową. Nazywana „strażniczką tajemnic” Kaczyńskiego, unikała rozgłosu i mediów. Aż do dnia, w którym nie miała wyboru i musiała stanąć przed prokuraturą w sprawie tzw. dwóch wież – nieudanej inwestycji wartej 1,3 miliarda złotych, która miała powstać na działce Srebrnej w Warszawie. Dziś jej śmierć staje się kolejnym narzędziem politycznej walki.

Dziś, w Światowy Dzień Lasu, mamy przyjemność gościć Hanię i Michała, z którymi porozmawiamy o niezwykle istotnym temacie: roli lasów w naszym ekosystemie. Lasy to nie tylko malownicze krajobrazy, ale przede wszystkim złożone i kluczowe dla życia na Ziemi ekosystemy. Pełnią szereg fundamentalnych funkcji, od regulacji klimatu i obiegu wody, przez ochronę bioróżnorodności, po wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W dzisiejszej rozmowie przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom, analizując, dlaczego lasy są tak ważne i jak możemy przyczynić się do ich ochrony.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ścieżka, którą obrał Elon Musk, aby przechadzać się po Białym Domu, zaczęła się już kilka miesięcy temu. Jednakże miliarder z każdym dniem pokazuje, że praca u boku akurat Donalda Trumpa to odpowiednie miejsce dla jego osoby. Kariera Muska niewątpliwie ma wiele burzliwych wątków, które – patrząc z innej perspektywy – kreuje sam właściciel X.