Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Serce w krzywym zwierciadle – walentynkowa otoczka miłości

Serce w krzywym zwierciadle – walentynkowa otoczka miłości

Św. Walenty jest uznawany za patrona osób zakochanych, cierpiących na epilepsję i chorych psychicznie. Zwyczajowo 14 lutego ludzie obdarowują się drobnymi upominkami oraz ślą listy miłosne. Tradycja zapoczątkowana została już w średniowieczu, w południowej i zachodniej części Europy. W 500 roku Papież Gelazjusz I oficjalnie przyjął to święto. Do dzisiaj Brytyjczycy roszczą sobie prawo do walentynek, ponieważ uważają, że rozsławienie ich na cały świat zawdzięczamy szkockiemu pisarzowi – Walterowi Scottowi. 

Obecnie jednak święto walentynek nie ma wyłącznie wymiarów tradycji i romantyczności. Współczesne obchody 14 lutego zatraciły pierwotne przesłanie tego święta, które zakładało, że ten dzień ma być wyrazem miłości i szacunku. Co więcej, wokół święta zakochanych daje się wyczuć bardzo sztuczną otoczkę, ponadto wywiera ono presję i wymóg, aby spełnić określone wzorce zachowań. W pewnym sensie walentynki stały się świętem wymuszonego i nieautentycznego okazywania uczuć.

“Walentynki są przereklamowane” – ale w zasadzie dlaczego? Media społecznościowe i przestrzeń internetowa są krzywym zwierciadłem rzeczywistości, w które się wpatrujemy. W następstwie zdeformowane zostaje postrzeganie różnych zjawisk w prawdziwym życiu. W walentynki odbiorca widzi w internecie prezenty “ociekające złotem” i  kompletnie wypaczone obrazy tego, czym jest miłość. Zmienia się przez to percepcja odbiorcy, który zaczyna uznawać za standard okazywanie uczucia poprzez pieniądze. Pierwotnie walentynki miały stanowić symbole szczerego uczucia i bliskości. Jednakże z czasem przekształciły się w zewnętrzny pokaz miłości, który nie zawsze jest zgodny z autentycznymi relacjami. Mówi się, że obecnie miłość wyznaje się bardziej “na zlecenie” niż szczerze. 

Najważniejszym jednak do zapamiętania jest przesłanie płynące z niektórych ust. Walentynki nie powinny być jedynym dniem w roku, kiedy “wypada” okazywać uczucia. Związek między ludźmi wymaga nieustannej pracy, chęci i zaangażowania obu stron, a walentynki mogą być “dodatkowym” dniem, podczas którego na piedestał postawione zostanie podkreślenie tego uczucia. 

Pamiętaj również, że w walentynki nie musisz kupować drogich prezentów, posypywać podłogi płatkami róż ani czynić innych patetycznych gestów. Możesz traktować ten dzień jak każdy inny bądź uznać go za dobrą okazję do zagłębienia się w temat kondycji relacji międzyludzkich. Czegokolwiek nie wybierzesz – nie daj się porwać teatralnej percepcji walentynek ukazywanej w mediach! 

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ścieżka, którą obrał Elon Musk, aby przechadzać się po Białym Domu, zaczęła się już kilka miesięcy temu. Jednakże miliarder z każdym dniem pokazuje, że praca u boku akurat Donalda Trumpa to odpowiednie miejsce dla jego osoby. Kariera Muska niewątpliwie ma wiele burzliwych wątków, które – patrząc z innej perspektywy – kreuje sam właściciel X.

W Polsce Dzień Mężczyzn do dzisiaj pozostaje nieoficjalnym świętem. Mimo tego 10-ty marca jest dobrą okazją na docenienie panów za pełnioną przez nich rolę w społeczeństwie. To moment, by zwrócić uwagę nie tylko na ich osiągnięcia i wyzwania, ale także na kwestie, które często pozostają w cieniu – zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz presję, z jaką się mierzą.

Zespół ds. Dezinformacji Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce przeanalizował tysiące dokumentów dotyczących manipulacji informacyjnych.

Przejazdy kolejowe to miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony kierowców. Niestety, jak pokazują statystyki i ostatnie doniesienia, w Polsce nadal dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których kierowcy ignorują sygnały ostrzegawcze i próbują przejechać przez tory mimo zamykających się rogatek.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to organizacja, która od ponad 30 lat zbiera fundusze na wsparcie polskiej służby zdrowia. Mimo niezaprzeczalnych sukcesów, fundacja regularnie staje się celem oskarżeń i teorii spiskowych.

Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.

Nie tylko w okresie świątecznym mamy do czynienia z dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Jest to globalny problem społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednakże w tym okresie problem się natęża.