Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Przewodnik przetrwania dla ludzkości

Przewodnik przetrwania dla ludzkości

O najnowszym raporcie IPCC. Raport dotyczy zmian klimatu, które odczuwamy już teraz, a ignorowanie ich nie jest rozwiązaniem. O co z  wszystkim chodzi?

Decyzje podjęte w ciągu najbliższych kilku lat będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej planety i przyszłych pokoleń. Dzięki pilnym działaniom długoterminowy cel w zakresie temperatury określony w porozumieniu paryskim jest nadal w zasięgu ręki. Wymagałoby to mniej więcej zmniejszenia o połowę globalnych emisji do 2030 r., a następnie zerowej emisji CO2 netto do około 2050 r., następnie osiągnięcia i utrzymania ujemnych emisji netto CO2 (i gazów cieplarnianych) na całym świecie, przy czym roczne tempo usuwania dwutlenku węgla (CDR) byłoby większe niż pozostałe emisje CO2.

Ograniczenie Przekroczenia 1,5°C Jest Kluczowe

Ograniczenie w jak największym stopniu przekroczenia 1,5°C przez jak najkrótszy czas ma zasadnicze znaczenie, ponieważ stopniowe ochłodzenie nie cofnęłoby nieodwracalnych skutków wywołanych przez szczytowe ocieplenie (takich jak wymieranie gatunków lub topnienie pokrywy lodowej).

Co więcej, chociaż pewne usuwanie dwutlenku węgla jest obecnie konieczne, wiąże się to z wieloma niepewnościami, więc poleganie na nim powinno być ograniczone. Jak stwierdził IPCC we wcześniejszych raportach AR6

Zmiany klimatyczne - działalność człowieka

Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka wpływają na ekstremalne warunki pogodowe i klimatyczne w każdym regionie na całym świecie, co powoduje straty dla przyrody i ludzi. Zmiany te mają bardziej rozpowszechnione skutki dla ekosystemów, niż przewidywano, a połowa wszystkich gatunków jest już w ruchu ze względu na zmianę klimatu. Obserwowane zmiany w ekstremalnych warunkach, takie jak fale upałów, ulewne deszcze, susze i cyklony tropikalne, są przypisywane wpływowi człowieka. W ciągu najbliższych lat wyjątkowe i zagrożone ekosystemy będą narażone na wysokie ryzyko, a przy ociepleniu na poziomie od 2°C do 3°C pokrywy lodowe Grenlandii i Zachodniej Antarktydy zostaną prawie całkowicie i nieodwracalnie utracone.

Co teraz?

Możemy zmniejszyć globalne emisje o połowę do 2030 r. Szacuje się, że połowa z tego potencjału łagodzenia będzie niedroga (mniej niż 20 USD/tCO2-eq) lub nawet przyniesie oszczędności.

  • Energia słoneczna i wiatrowa
  • ochrona i odbudowa lasów i innych ekosystemów
  • systemy żywnościowe przyjazne dla klimatu
  • efektywność energetyczna

Możemy zmniejszyć globalne emisje o połowę do 2030 r. Szacuje się, że połowa z tego potencjału łagodzenia będzie niedroga (mniej niż 20 USD/tCO2-eq) lub nawet przyniesie oszczędności.

Mowa tu o życiu,

dobrobycie oraz cierpieniu naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Wielu innych po nich spojrzy wstecz na nasze działania i poczuje wdzięczność za to, co zrobiliśmy, a może za to, czego nie zrobiliśmy.

Problem jest poważny...

 i nie wolno go lekceważyć, ponieważ zależy od niego przyszłość naszej planety. Nie udostępniaj niesprawdzonych informacji w Internecie, a polegaj na zweryfikowanych źródłach – tych opierających się na badaniach i rzetelnych danych, które podajemy poniżej. Należy pamiętać, że korporacje, w tym koncerny paliwowe, często kreują swoją własną narrację dotyczącą aktualnej sytuacji klimatycznej, która nie ma nic wspólnego z nauką.

Źródła:

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ścieżka, którą obrał Elon Musk, aby przechadzać się po Białym Domu, zaczęła się już kilka miesięcy temu. Jednakże miliarder z każdym dniem pokazuje, że praca u boku akurat Donalda Trumpa to odpowiednie miejsce dla jego osoby. Kariera Muska niewątpliwie ma wiele burzliwych wątków, które – patrząc z innej perspektywy – kreuje sam właściciel X.

W Polsce Dzień Mężczyzn do dzisiaj pozostaje nieoficjalnym świętem. Mimo tego 10-ty marca jest dobrą okazją na docenienie panów za pełnioną przez nich rolę w społeczeństwie. To moment, by zwrócić uwagę nie tylko na ich osiągnięcia i wyzwania, ale także na kwestie, które często pozostają w cieniu – zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz presję, z jaką się mierzą.

Zespół ds. Dezinformacji Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce przeanalizował tysiące dokumentów dotyczących manipulacji informacyjnych.

Walentynki, czyli święto zakochanych którego nazwa pochodzi od św. Walentego wypada 14 lutego. Zwyczajowo tego dnia obdarowują się drobnymi upominkami oraz ślą listy miłosne. Tradycja została zapoczątkowana w południowej i zachodniej części Europy już w średniowieczu.

Przejazdy kolejowe to miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony kierowców. Niestety, jak pokazują statystyki i ostatnie doniesienia, w Polsce nadal dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których kierowcy ignorują sygnały ostrzegawcze i próbują przejechać przez tory mimo zamykających się rogatek.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to organizacja, która od ponad 30 lat zbiera fundusze na wsparcie polskiej służby zdrowia. Mimo niezaprzeczalnych sukcesów, fundacja regularnie staje się celem oskarżeń i teorii spiskowych.

Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.