Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Przewodnik przetrwania dla ludzkości

Przewodnik przetrwania dla ludzkości

O najnowszym raporcie IPCC. Raport dotyczy zmian klimatu, które odczuwamy już teraz, a ignorowanie ich nie jest rozwiązaniem. O co z  wszystkim chodzi?

Decyzje podjęte w ciągu najbliższych kilku lat będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej planety i przyszłych pokoleń. Dzięki pilnym działaniom długoterminowy cel w zakresie temperatury określony w porozumieniu paryskim jest nadal w zasięgu ręki. Wymagałoby to mniej więcej zmniejszenia o połowę globalnych emisji do 2030 r., a następnie zerowej emisji CO2 netto do około 2050 r., następnie osiągnięcia i utrzymania ujemnych emisji netto CO2 (i gazów cieplarnianych) na całym świecie, przy czym roczne tempo usuwania dwutlenku węgla (CDR) byłoby większe niż pozostałe emisje CO2.

Ograniczenie Przekroczenia 1,5°C Jest Kluczowe

Ograniczenie w jak największym stopniu przekroczenia 1,5°C przez jak najkrótszy czas ma zasadnicze znaczenie, ponieważ stopniowe ochłodzenie nie cofnęłoby nieodwracalnych skutków wywołanych przez szczytowe ocieplenie (takich jak wymieranie gatunków lub topnienie pokrywy lodowej).

Co więcej, chociaż pewne usuwanie dwutlenku węgla jest obecnie konieczne, wiąże się to z wieloma niepewnościami, więc poleganie na nim powinno być ograniczone. Jak stwierdził IPCC we wcześniejszych raportach AR6

Zmiany klimatyczne - działalność człowieka

Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka wpływają na ekstremalne warunki pogodowe i klimatyczne w każdym regionie na całym świecie, co powoduje straty dla przyrody i ludzi. Zmiany te mają bardziej rozpowszechnione skutki dla ekosystemów, niż przewidywano, a połowa wszystkich gatunków jest już w ruchu ze względu na zmianę klimatu. Obserwowane zmiany w ekstremalnych warunkach, takie jak fale upałów, ulewne deszcze, susze i cyklony tropikalne, są przypisywane wpływowi człowieka. W ciągu najbliższych lat wyjątkowe i zagrożone ekosystemy będą narażone na wysokie ryzyko, a przy ociepleniu na poziomie od 2°C do 3°C pokrywy lodowe Grenlandii i Zachodniej Antarktydy zostaną prawie całkowicie i nieodwracalnie utracone.

Co teraz?

Możemy zmniejszyć globalne emisje o połowę do 2030 r. Szacuje się, że połowa z tego potencjału łagodzenia będzie niedroga (mniej niż 20 USD/tCO2-eq) lub nawet przyniesie oszczędności.

  • Energia słoneczna i wiatrowa
  • ochrona i odbudowa lasów i innych ekosystemów
  • systemy żywnościowe przyjazne dla klimatu
  • efektywność energetyczna

Możemy zmniejszyć globalne emisje o połowę do 2030 r. Szacuje się, że połowa z tego potencjału łagodzenia będzie niedroga (mniej niż 20 USD/tCO2-eq) lub nawet przyniesie oszczędności.

Mowa tu o życiu,

dobrobycie oraz cierpieniu naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Wielu innych po nich spojrzy wstecz na nasze działania i poczuje wdzięczność za to, co zrobiliśmy, a może za to, czego nie zrobiliśmy.

Problem jest poważny...

 i nie wolno go lekceważyć, ponieważ zależy od niego przyszłość naszej planety. Nie udostępniaj niesprawdzonych informacji w Internecie, a polegaj na zweryfikowanych źródłach – tych opierających się na badaniach i rzetelnych danych, które podajemy poniżej. Należy pamiętać, że korporacje, w tym koncerny paliwowe, często kreują swoją własną narrację dotyczącą aktualnej sytuacji klimatycznej, która nie ma nic wspólnego z nauką.

Źródła:

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?

W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.

🇵🇱 W poniedziałek 11 listopada świętowaliśmy niepodległość razem z mieszkańcami Szczecinka na wydarzeniu „Wspólne Sprawy”!   Projekt miał na celu świętowanie Niepodległości …

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych dobiega końca, 5 listopada to ostatnia szansa na oddanie głosu. Jak to z kampaniami i polityką jest - pojawiła się fala dezinformacji, skupmy się na jednej z najnowszych manipulacji.

Wypadki drogowe na polskich drogach to codzienność, a jednym z głównych problemów jest brawurowa jazda z nadmierną prędkością. Wielu kierowców traktuje prędkość jako symbol prestiżu, co przy braku odpowiednich kar prowadzi do tragicznych wypadków. Konieczne są zmiany w prawie i egzekwowaniu przepisów, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Aleksandra Stube – psycholożka, psychoedukatorka, działaczka antydyskryminacyjna. Liderka zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego oraz koordynatorka projektu Tęczowy Piątek Fundacji GrowSPACE.

Kamila Gulbicka - specjalistka ds. mediów Fundacji Viva!, redaktorka magazynu „Vege”, dziennikarka, politolożka, a w niedługiej przyszłości także dietetyczka, która chce promować diety roślinne w polskim społeczeństwie. Prywatnie mama dwójki czworonożnych adopciaków. W wolnym czasie wędruje z psami po lesie i gotuje w nadmiarze.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w formule World Cafe umożliwiające wymianę myśli i wspólną rozmowę mieszkańców Szczecinka.

Maria Januszczyk - wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk prawnych.

Nauczyciel to zawód pełen pasji i poświęcenia, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa. Nie tylko przekazują oni wiedzę, ale także kształtują osobowości i wartości młodych ludzi, stając się ich przewodnikami w świecie informacji.