Sytuacja polskich szkół jest zła, można ją nawet określić jako tragiczną. Wiemy o tym wszyscy, nie tylko osoby, które się w niej znajdują.
Problemowi przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli (NIK) biorąc pod lupę szkoły w województwie świętokrzyskim. Celem kontroli była analiza zgodności z prawem wewnątrzszkolnych zasad oceniania oraz zastosowania ich w praktyce szkolnej.
„W większości objętych kontrolą szkół z województwa świętokrzyskiego, wewnątrzszkolne ocenianie uczniów nie było prowadzone prawidłowo i rzetelnie.” W dziewięciu na dziesięć skontrolowanych szkół zasady oceniania nie były zgodne z ustawą o systemie oświaty, ale przede wszystkim nie dawały uczniom jasnego obrazu, co do prawidłowych reguł oceniania.
NIK wymienia przyczyny tych nieprawidłowości, są to: niewłaściwe WZO, nieprzestrzeganie zasad oceniania przez nauczycieli albo niezapewnienie przez dyrektorów szkół jednolitego podejścia do interpretacji przyjętych regulacji. Mogą one prowadzić do postrzegania wystawianych ocen przez uczniów i ich rodziców jako niesprawiedliwe, nie spełniające swoich celów określonych w ustawie o systemie oświaty.
W 60% szkół objętych kontrolą przewidziano możliwość obniżenia oceny zachowania, jeśli wygląd uczniów był nieodpowiedni. Zgodnie z WZO obowiązującym w tych szkołach uczeń, który farbował włosy, malował paznokcie lub stosował makijaż, nie mógł mieć wzorowej ani bardzo dobrej oceny zachowania, a nieprzestrzeganie zasad dotyczących wyglądu mogło być (w dwóch z tych szkół) podstawą do obniżenia oceny zachowania nawet do nieodpowiedniej.
NIK zauważa, że art. 99 pkt 3 Prawa oświatowego, wymaga określenia w statucie szkoły obowiązków w zakresie przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły, nie dotyczy to jednak szeroko pojętego wyglądu uczniów.
W statutach 90% szkół nie określono prawidłowo zasad oceniania uczniów, w tym:
- terminów i form informowania ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla uczniów rocznych ocenach klasyfikacyjnych
- wymagań edukacyjnych na poszczególne oceny klasyfikacyjne
- określenia sposobu uzasadnienia przez nauczycieli wystawionej oceny
- składu lub trybu pracy komisji powołanej do ustalenia oceny w sytuacji złożenia przez ucznia lub jego rodziców zastrzeżeń od rocznej oceny zachowania
- wpływu oceny zachowania na klasyfikowanie ucznia i promocję do następnej klasy
- warunków i trybu otrzymania wyższych ocen klasyfikacyjnych i zachowania niż przewidywane
- prawa ucznia pełnoletniego do usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach szkolnych wymagań na ocenę celującą
W kontekście oceniania bieżącego, śródrocznego i rocznego stwierdzono liczne nieprawidłowości, takie jak nieocenianie wszystkich aktywności uczniów, nierzetelne ustalanie ocen, uzależnianie ocen od zachowania uczniów, czy też nieprawidłowe ocenianie prac pisemnych. W ośmiu szkołach nie przestrzegano celu oceniania bieżącego, a w niektórych przypadkach podwyższano oceny uwzględniając indywidualne sytuacje uczniów.
Wniosków jest dużo, ze szczegółowymi objaśnieniami możecie zapoznać się w raporcie. Należysz do społeczności szkolnej? Daj znać w komentarzu jak się w niej czujesz!
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.
Nie tylko w okresie świątecznym mamy do czynienia z dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Jest to globalny problem społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednakże w tym okresie problem się natęża.
Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt w roku, głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. W Polsce jego obchody rozpoczynają się już 24 grudnia podczas Wigilii, czyli wspólnej wieczerzy, na której dzielimy się opłatkiem i pielęgnujemy zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W okresie świąt Bożego Narodzenia często obserwuje się wzrost zapotrzebowania na różne formy pomocy. Hojność pojawiająca się w tym okresie to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych ze świętami. Cecha ta jest uniwersalna i przekracza granice kultur, religii i systemów społecznych.
Pojęcie „bezdomności” nie jest nowe. Zaczęło pojawiać się już na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo kojarzone z ofiarami wojen, powstań i innych zrywów niepodległościowych. Obecnie bezdomność można rozpatrywać w różnych ujęciach, m.in. socjologicznym i psychologicznym.
Złożylismy zawiadomienie do Prokuratury w sprawie ataku Marianny Schreiber
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie pragnie odnieść się do niedawnych wydarzeń, które zostały nagłośnione w mediach. Dotyczą one incydentu, który miał miejsce w siedzibie Centrum Aktywizmu Klimatycznego (CAK) 12 grudnia. W trakcie tego zdarzenia, według dostępnych nagrań, pani Marianna Schreiber miała zaatakować osoby znajdujące się w CAK, spryskując ich substancją z gaśnicy proszkowej. W reakcji na to zdarzenie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.
Wraz z początkiem grudnia rozgorzała dyskusja na temat galopującej inflacji. Pomijając fakt, że grudzień sam w sobie jest trudnym miesiącem dla osób zatrudnionych i prowadzących różne branże, to już od dłuższego czasu musimy mierzyć się ze wzrostem cen. Porównując cenę kostki masła z zeszłego roku do bieżącego, widzimy wzrost tego produktu aż o 30,4 procent.
Sezonowa depresja (SAD) stała się popularnym tematem na TikToku, jednak platforma często trywializuje to poważne zaburzenie, promując dezinformację i samodiagnozy. W rzeczywistości SAD to poważna forma depresji, która wymaga profesjonalnego leczenia, a nie prostych porad z mediów społecznościowych.
W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?
W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.