Pride Month się zakończył, ale nie zakończyła się dyskryminacja osób LGBTQ+
Czerwiec minął, a z nim wiele parad i wydarzeń związanych z Pride Month. Jednak codzienna walka osób LGBTQ+ o równość i akceptację trwa nadal. Choć świętowanie to ważny aspekt, to codzienne życie społeczności LGBTQ+ wciąż jest pełne wyzwań i przeszkód, z którymi muszą się mierzyć.
Brak wsparcia na szczytach władzy
Rząd nadal nie podejmuje wystarczających działań, aby chronić społeczność LGBTQ+ przed przemocą i dyskryminacją. Potrzebujemy systemowych zmian i wsparcia na najwyższym szczeblu, aby zagwarantować wszystkim obywatelom równe prawa i bezpieczeństwo. Opieszałość rządu w kwestii wprowadzenia związków partnerskich, związków małżeńskich oraz nowelizacji Kodeksu karnego jest niepokojąca. Od początku roku ze strony polityków padają deklaracje o dodaniu do niego przesłanek takich jak płeć, orientacja seksualna, tożsamość płciowa, wiek czy niepełnosprawność. Niestety, jak dotąd, są to jedynie słowa, a brak konkretnych działań pozostawia wiele do życzenia.
Młodsze pokolenia a tożsamość LGBT+
Według najnowszego raportu Ipsos, 17% przedstawicieli Pokolenia Z w 26 krajach identyfikuje się jako LGBT+, w porównaniu do 11% Millenialsów, 6% Pokolenia X oraz 5% Baby Boomers. Kobiety z Pokolenia Z częściej niż mężczyźni z tej grupy wspierają prawa i ochronę osób LGBT+. Na przykład, 78% kobiet z Pokolenia Z zgadza się, że osoby transpłciowe powinny być chronione przed dyskryminacją w zatrudnieniu, mieszkaniu i dostępie do miejsc publicznych, w porównaniu do 63% mężczyzn z tej samej grupy.
POLSKA
W ramach raportu Ipsos zadano pytanie: „Czy identyfikujesz się z jakąkolwiek z poniższych orientacji seksualnych? (lesbijka/gej/homoseksualna, biseksualna, panseksualna/omniseksualna, aseksualna)”. W Polsce na to pytanie odpowiedziało twierdząco 9% respondentów. To pokazuje, że coraz więcej osób identyfikuje się ze społecznością LGBT+.
Podsumowanie
Dziękujemy za wasze wsparcie podczas Pride Month. Pamiętajcie, że walka o równość trwa cały rok! 🌈
Codzienne wsparcie, edukacja i działania na rzecz równości są niezbędne, aby stworzyć świat, w którym każdy, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, będzie mógł czuć się bezpiecznie i akceptowany.
Źródła:
https://go.kaczuchy.com/ipsoslgbt
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?
W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.
🇵🇱 W poniedziałek 11 listopada świętowaliśmy niepodległość razem z mieszkańcami Szczecinka na wydarzeniu „Wspólne Sprawy”! Projekt miał na celu świętowanie Niepodległości …
Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych dobiega końca, 5 listopada to ostatnia szansa na oddanie głosu. Jak to z kampaniami i polityką jest - pojawiła się fala dezinformacji, skupmy się na jednej z najnowszych manipulacji.
Wypadki drogowe na polskich drogach to codzienność, a jednym z głównych problemów jest brawurowa jazda z nadmierną prędkością. Wielu kierowców traktuje prędkość jako symbol prestiżu, co przy braku odpowiednich kar prowadzi do tragicznych wypadków. Konieczne są zmiany w prawie i egzekwowaniu przepisów, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Aleksandra Stube – psycholożka, psychoedukatorka, działaczka antydyskryminacyjna. Liderka zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego oraz koordynatorka projektu Tęczowy Piątek Fundacji GrowSPACE.
Kamila Gulbicka - specjalistka ds. mediów Fundacji Viva!, redaktorka magazynu „Vege”, dziennikarka, politolożka, a w niedługiej przyszłości także dietetyczka, która chce promować diety roślinne w polskim społeczeństwie. Prywatnie mama dwójki czworonożnych adopciaków. W wolnym czasie wędruje z psami po lesie i gotuje w nadmiarze.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w formule World Cafe umożliwiające wymianę myśli i wspólną rozmowę mieszkańców Szczecinka.
Maria Januszczyk - wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk prawnych.
Nauczyciel to zawód pełen pasji i poświęcenia, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa. Nie tylko przekazują oni wiedzę, ale także kształtują osobowości i wartości młodych ludzi, stając się ich przewodnikami w świecie informacji.