Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Od Betlejem do Pustego Talerza – Święta Bożego Narodzenia

Od Betlejem do Pustego Talerza – Święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt w roku, głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. W Polsce jego obchody rozpoczynają się już 24 grudnia podczas Wigilii, czyli wspólnej wieczerzy, na której dzielimy się opłatkiem i pielęgnujemy zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Narodziny Jezusa

Sprawdzamy, co mówi National Geographic. Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia przypada na 25 grudnia, jednak wielu badaczy nie zgadza się z tym, że Chrystus urodził się tego dnia. W Piśmie Świętym ani razu nie została podana konkretna data narodzin Jezusa. Spekulacje uczonych mówią, że ta data została wybrana przez Kościół rzymskokatolicki, przez wzgląd na przesilenie zimowe. Naukowcy uważają, że Jezus urodził się między 6 a 4 rokiem p.n.e. Potwierdzenie tej tezy możemy odnaleźć, kiedy pochylimy się nad Ewangelią św. Mateusza i historią Króla Heroda Wielkiego. Zdaniem historyków władca zmarł w 4 roku p.n.e., co oznaczałoby, że Chrystus musiał narodzić się wcześniej. Jednakże owa teza wciąż pozostaje kwestią sporną. Pojawiają się nawet głosy, że ta historia  jest tylko legendą. Wiemy na pewno, że miejscem narodzin Jezusa było Betlejem nieopodal Jerozolimy – mówią tak Ewangelia św. Mateusza i św. Łukasza. Wokół narodzin Jezusa powstało wiele teorii, jednak niewątpliwie nie znamy konkretnej daty jego narodzin.

Korzenie i geneza Świąt

Na obecny kształt Świąt Bożego Narodzenia wpływ miały: 

 

  • Pogaństwo: data 25 grudnia zbiegła się z pogańskimi świętami zimowymi, które obchodzono na cześć odradzającego się słońca. Chrześcijaństwo przejęło te zwyczaje i nadało im własny sens.
  • IV wiek: To w nim 25-ąty grudnia ustalono jako narodziny Chrystusa. Od tamtego czasu zaczęły kształtować się pierwsze zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Tradycje świąteczne

Czyli zwyczaje, które kształtowały się przez lata, a zostały z nami do dziś. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić:

 

  • Pusty talerz – pozostawienie pustego talerza jest symbolem gościnności i hołdu dla tych, którzy nie mogą być z nami w tym wyjątkowym dniu. Jest również otwartością na nieoczekiwanych gości.
  • Opłatek – Dzielenie się opłatkiem przypomina o ofiarności i trosce o innych. Zwyczaj ten wywodzi się z Kościoła katolickiego, gdzie opłatek jest częścią Eucharystii.
  • 12 potraw – nawiązuje do 12 apostołów, jak i pełni roku – 12 miesięcy.
  • Post –  Symbolizował pełne przygotowanie duchowe i szacunek dla narodzin Jezusa. Choć współcześnie nie jest obowiązkowy, w wielu rodzinach wciąż zachowuje się tę tradycję.
  • Gwiazdka – Symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która według Ewangelii wskazała Trzem Królom drogę do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę podkreśla także wyjątkowość tego wieczoru.
  • Prezenty – Zwyczaj ten wywodzi się od darów, które Trzej Królowie podarowali Jezusowi. Stało się to symbolem miłości i szacunku.
  • Choinka –  Obecnie symbolizuje radość i wspólnotę, dawniej oznaczała symbol życia i odrodzenia.
  • Słoma pod obrusem – Mniej praktykowany zwyczaj, symbolizuje on błogosławieństwo, dobrobyt i połączenie z przodkami. W ujęciu stricte religijnym, nawiązuje również do stajenki, w której znajdował się Jezus.

Upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa – Pasterka

Pasterka to uroczysta msza symbolizująca początek obchodów Bożego Narodzenia. Jest ona odprawiana w nocy z 24 grudnia na 25 grudnia. Zazwyczaj rozpoczyna się o północy, choć w niektórych parafiach jest celebrowana wieczorem. Nazwa pasterki wywodzi się od pasterzy, którzy według Ewangelii jako pierwsi dowiedzieli się o narodzinach Nazarejczyka. Nabożeństwo to nawiązuje do radosnego czasu przed narodzeniem Chrystusa.

Podsumowując Boże Narodzenie, jest głęboko zakorzenione w kulturze. Łączy obchody religijne oraz zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Święta te mają na celu nie tylko upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa, ale także wzmacnianie więzi rodzinnych oraz pielęgnowanie wartości wspólnotowych.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Emilia Skibińska, inżynier gospodarki przestrzennej, uczestniczka projektu „Dziewczyny do polityki”, sekretarzyni zarządu krajowego stowarzyszenia Młoda Lewica oraz doradczyni ministry, udzieliła wywiadu, w którym przedstawiła stanowisko partii Lewica na szereg kluczowych kwestii politycznych i społecznych.

O drastycznych zmianach klimatu wiemy nie od dziś. To już nie tylko suche komunikaty z konferencji ONZ czy szkolne prezentacje o topniejących lodowcach. Zmiany widzimy na własne oczy – gwałtowne burze, anomalie pogodowe, upały w kwietniu, a śnieg w maju.

W niniejszej analizie podjęto się zbadania wypowiedzi Wiktora Kąkolewskiego, członka Pokolenia 2050, w celu zrozumienia jego poglądów politycznych oraz ich umiejscowienia w szerszym kontekście ideologii i programu partii. Analiza opiera się na fragmentach jego wypowiedzi oraz dostępnych materiałach źródłowych dotyczących Polski 2050, opinii ekspertów i danych z badań opinii publicznej.

Niniejszy artykuł przedstawia szczegółową analizę wypowiedzi Damiana Witka w kontekście jego rozmowy dotyczącej Koalicji Obywatelskiej. Celem tego artykułu jest weryfikacja faktów przedstawionych przez Witka, zidentyfikowanie ewentualnych nieścisłości lub manipulacji, oraz dostarczenie obiektywnej oceny jego twierdzeń w oparciu o dostępne materiały badawcze i inne wiarygodne źródła.

Fast fashion to model produkcji oraz sprzedaży, który skupia się na błyskawicznym i tanim wprowadzeniu najnowszych trendów. Firmy działające w tym trybie produkują w krótkim czasie duże ilości ubrań. Bardzo często kosztem jakości, etyki pracy i środowiska.

Barbara Skrzypek przez lata pozostawała postacią niemal widmową. Nazywana „strażniczką tajemnic” Kaczyńskiego, unikała rozgłosu i mediów. Aż do dnia, w którym nie miała wyboru i musiała stanąć przed prokuraturą w sprawie tzw. dwóch wież – nieudanej inwestycji wartej 1,3 miliarda złotych, która miała powstać na działce Srebrnej w Warszawie. Dziś jej śmierć staje się kolejnym narzędziem politycznej walki.

Dziś, w Światowy Dzień Lasu, mamy przyjemność gościć Hanię i Michała, z którymi porozmawiamy o niezwykle istotnym temacie: roli lasów w naszym ekosystemie. Lasy to nie tylko malownicze krajobrazy, ale przede wszystkim złożone i kluczowe dla życia na Ziemi ekosystemy. Pełnią szereg fundamentalnych funkcji, od regulacji klimatu i obiegu wody, przez ochronę bioróżnorodności, po wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W dzisiejszej rozmowie przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom, analizując, dlaczego lasy są tak ważne i jak możemy przyczynić się do ich ochrony.

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.