Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Od Betlejem do Pustego Talerza – Święta Bożego Narodzenia

Od Betlejem do Pustego Talerza – Święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt w roku, głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. W Polsce jego obchody rozpoczynają się już 24 grudnia podczas Wigilii, czyli wspólnej wieczerzy, na której dzielimy się opłatkiem i pielęgnujemy zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Narodziny Jezusa

Sprawdzamy, co mówi National Geographic. Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia przypada na 25 grudnia, jednak wielu badaczy nie zgadza się z tym, że Chrystus urodził się tego dnia. W Piśmie Świętym ani razu nie została podana konkretna data narodzin Jezusa. Spekulacje uczonych mówią, że ta data została wybrana przez Kościół rzymskokatolicki, przez wzgląd na przesilenie zimowe. Naukowcy uważają, że Jezus urodził się między 6 a 4 rokiem p.n.e. Potwierdzenie tej tezy możemy odnaleźć, kiedy pochylimy się nad Ewangelią św. Mateusza i historią Króla Heroda Wielkiego. Zdaniem historyków władca zmarł w 4 roku p.n.e., co oznaczałoby, że Chrystus musiał narodzić się wcześniej. Jednakże owa teza wciąż pozostaje kwestią sporną. Pojawiają się nawet głosy, że ta historia  jest tylko legendą. Wiemy na pewno, że miejscem narodzin Jezusa było Betlejem nieopodal Jerozolimy – mówią tak Ewangelia św. Mateusza i św. Łukasza. Wokół narodzin Jezusa powstało wiele teorii, jednak niewątpliwie nie znamy konkretnej daty jego narodzin.

Korzenie i geneza Świąt

Na obecny kształt Świąt Bożego Narodzenia wpływ miały: 

 

  • Pogaństwo: data 25 grudnia zbiegła się z pogańskimi świętami zimowymi, które obchodzono na cześć odradzającego się słońca. Chrześcijaństwo przejęło te zwyczaje i nadało im własny sens.
  • IV wiek: To w nim 25-ąty grudnia ustalono jako narodziny Chrystusa. Od tamtego czasu zaczęły kształtować się pierwsze zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Tradycje świąteczne

Czyli zwyczaje, które kształtowały się przez lata, a zostały z nami do dziś. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić:

 

  • Pusty talerz – pozostawienie pustego talerza jest symbolem gościnności i hołdu dla tych, którzy nie mogą być z nami w tym wyjątkowym dniu. Jest również otwartością na nieoczekiwanych gości.
  • Opłatek – Dzielenie się opłatkiem przypomina o ofiarności i trosce o innych. Zwyczaj ten wywodzi się z Kościoła katolickiego, gdzie opłatek jest częścią Eucharystii.
  • 12 potraw – nawiązuje do 12 apostołów, jak i pełni roku – 12 miesięcy.
  • Post –  Symbolizował pełne przygotowanie duchowe i szacunek dla narodzin Jezusa. Choć współcześnie nie jest obowiązkowy, w wielu rodzinach wciąż zachowuje się tę tradycję.
  • Gwiazdka – Symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która według Ewangelii wskazała Trzem Królom drogę do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę podkreśla także wyjątkowość tego wieczoru.
  • Prezenty – Zwyczaj ten wywodzi się od darów, które Trzej Królowie podarowali Jezusowi. Stało się to symbolem miłości i szacunku.
  • Choinka –  Obecnie symbolizuje radość i wspólnotę, dawniej oznaczała symbol życia i odrodzenia.
  • Słoma pod obrusem – Mniej praktykowany zwyczaj, symbolizuje on błogosławieństwo, dobrobyt i połączenie z przodkami. W ujęciu stricte religijnym, nawiązuje również do stajenki, w której znajdował się Jezus.

Upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa – Pasterka

Pasterka to uroczysta msza symbolizująca początek obchodów Bożego Narodzenia. Jest ona odprawiana w nocy z 24 grudnia na 25 grudnia. Zazwyczaj rozpoczyna się o północy, choć w niektórych parafiach jest celebrowana wieczorem. Nazwa pasterki wywodzi się od pasterzy, którzy według Ewangelii jako pierwsi dowiedzieli się o narodzinach Nazarejczyka. Nabożeństwo to nawiązuje do radosnego czasu przed narodzeniem Chrystusa.

Podsumowując Boże Narodzenie, jest głęboko zakorzenione w kulturze. Łączy obchody religijne oraz zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Święta te mają na celu nie tylko upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa, ale także wzmacnianie więzi rodzinnych oraz pielęgnowanie wartości wspólnotowych.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.

Nie tylko w okresie świątecznym mamy do czynienia z dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Jest to globalny problem społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednakże w tym okresie problem się natęża.

W okresie świąt Bożego Narodzenia często obserwuje się wzrost zapotrzebowania na różne formy pomocy. Hojność pojawiająca się w tym okresie to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych ze świętami. Cecha ta jest uniwersalna i przekracza granice kultur, religii i systemów społecznych.

Pojęcie „bezdomności” nie jest nowe. Zaczęło pojawiać się już na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo kojarzone z ofiarami wojen, powstań i innych zrywów niepodległościowych. Obecnie bezdomność można rozpatrywać w różnych ujęciach, m.in. socjologicznym i psychologicznym.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie pragnie odnieść się do niedawnych wydarzeń, które zostały nagłośnione w mediach. Dotyczą one incydentu, który miał miejsce w siedzibie Centrum Aktywizmu Klimatycznego (CAK) 12 grudnia. W trakcie tego zdarzenia, według dostępnych nagrań, pani Marianna Schreiber miała zaatakować osoby znajdujące się w CAK, spryskując ich substancją z gaśnicy proszkowej. W reakcji na to zdarzenie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Wraz z początkiem grudnia rozgorzała dyskusja na temat galopującej inflacji. Pomijając fakt, że grudzień sam w sobie jest trudnym miesiącem dla osób zatrudnionych i prowadzących różne branże, to już od dłuższego czasu musimy mierzyć się ze wzrostem cen. Porównując cenę kostki masła z zeszłego roku do bieżącego, widzimy wzrost tego produktu aż o 30,4 procent.

Sezonowa depresja (SAD) stała się popularnym tematem na TikToku, jednak platforma często trywializuje to poważne zaburzenie, promując dezinformację i samodiagnozy. W rzeczywistości SAD to poważna forma depresji, która wymaga profesjonalnego leczenia, a nie prostych porad z mediów społecznościowych.

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?

W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.

🇵🇱 W poniedziałek 11 listopada świętowaliśmy niepodległość razem z mieszkańcami Szczecinka na wydarzeniu „Wspólne Sprawy”!   Projekt miał na celu świętowanie Niepodległości …