W ramach różnego rodzaju pomocy dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy przyznano im szereg uprawnień i udogodnień.
O takich udogodnieniach można było przeczytać m.in. w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 17 marca 2022 r. dot. działań w zakresie transportu związanych z toczącą się wojną rosyjsko-ukraińską.
Jednym z nich było zwolnienie użytkowników pojazdów posiadających ukraińskie rejestracje z opłat na płatnych odcinkach dróg. Pojazdy przewożące pomoc humanitarną zwolniono z opłat w systemie e-TOLL. Zwalniać również miano z posiadania zezwolenia drogowego dla pojazdów ciężarowych przewożących pomoc humanitarną.
Można natknąć się np. w sieci na informację, iż wspomniane zwolnienie z ponoszenia opłat na płatnych odcinkach dróg nadal funkcjonuje. Otóż jest to nieprawda – owe udogodnienie zniesiono, i od 1 czerwca 2022 r. użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie numery rejestracyjne mają ponosić opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg jak inni ich użytkownicy.
Dodatkowo, użytkownicy pojazdów przewożących pomoc humanitarną dla Ukrainy będą zwolnieni z wspomnianych opłat o ile wcześniej zgłoszą taki transport.
Wskazało ten fakt Ministerstwo Infrastruktury w dniu 31 maja 2022 r. w komunikacie dot. zmiany zasad poboru opłat na autostradach w związku z konfliktem w Ukrainie.
Część udogodnień dla uchodźców jest utrzymana, a część zniesiono. Weryfikujmy pozyskane informacje zanim przekażemy je innym, gdyż fałszywe plotki mogą np. wzbudzać negatywne nastawienie do pewnych grup społecznych dlatego, że są zwolnione z pewnych obowiązków, gdy tymczasem inni są nimi obarczeni.
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Wypadki drogowe na polskich drogach to codzienność, a jednym z głównych problemów jest brawurowa jazda z nadmierną prędkością. Wielu kierowców traktuje prędkość jako symbol prestiżu, co przy braku odpowiednich kar prowadzi do tragicznych wypadków. Konieczne są zmiany w prawie i egzekwowaniu przepisów, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Aleksandra Stube – psycholożka, psychoedukatorka, działaczka antydyskryminacyjna. Liderka zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego oraz koordynatorka projektu Tęczowy Piątek Fundacji GrowSPACE.
Kamila Gulbicka - specjalistka ds. mediów Fundacji Viva!, redaktorka magazynu „Vege”, dziennikarka, politolożka, a w niedługiej przyszłości także dietetyczka, która chce promować diety roślinne w polskim społeczeństwie. Prywatnie mama dwójki czworonożnych adopciaków. W wolnym czasie wędruje z psami po lesie i gotuje w nadmiarze.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w formule World Cafe umożliwiające wymianę myśli i wspólną rozmowę mieszkańców Szczecinka.
Maria Januszczyk - wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk prawnych.
Nauczyciel to zawód pełen pasji i poświęcenia, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa. Nie tylko przekazują oni wiedzę, ale także kształtują osobowości i wartości młodych ludzi, stając się ich przewodnikami w świecie informacji.
Sekson to inicjatywa skoncentrowana na tematyce seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy częścią Fundacji Avalon, która kompleksowo wspiera tę grupę.
Cześć, nazywam się Miśka i jestem wolontariuszką w Ostatnim Pokoleniu. Nasza nazwa ma mocne przesłanie – wierzymy, że żyjące obecnie osoby są ostatnim pokoleniem, które ma szansę powstrzymać najgorsze skutki katastrofy klimatycznej.
PATO-MUSY – Otwarty List do Ministerstwa Zdrowia ws. Alkoholizmu
Otwarty List do Ministerstwa Zdrowia w Sprawie Alkoholizmu w Polsce
Z jaką ilością dezinformacji, fake newsów i nieprawdziwych oskarżeń się spotykasz? Z mnóstwem, nie tylko na mój temat.