Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Na kogo głosować?

Tego ci nie powiemy, ta decyzja należy do ciebie. Mamy jednak 2 narzędzia, które mogą ci pomóc w podjęciu tej decyzji (o nich za chwilę).

Partie polityczne w Parlamencie Europejskim nie są tożsame z tymi w Polsce. Jakie to są partie? Mamy ich 10: 

 

    • Europejska Partia Ludowa
    • Partia Europejskich Socjalistów
    • Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
    • Europejska Partia Demokratyczna
    • Europejska Partia Zielonych
    • Wolny Sojusz Europejski
    • Partia Tożsamość i Demokracja (wcześniej Ruch na rzecz Europy Narodów i Wolności)
    • Europejska Partia Konserwatystów i Reformatorów (wcześniej Sojusz Konserwatystów i Reformatorów w Europie)
    • Partia Europejskiej Lewicy
    • Europejski Chrześcijański Ruch Polityczny

 

Jeżeli chcesz sprawdzić do której z nich jest ci najbliżej z pomocą przychodzi aplikacja Palumba: 

 

Na stronie palumba.eu znajdziesz aplikację do pobrania (w języku angielskim), która pomaga w znalezieniu kandydatów i partii politycznych w Parlamencie Europejskim, które odpowiadają Twoim priorytetom. Aplikacja działa na zasadzie dopasowywania preferencji wyborców do opcji politycznych dostępnych na poziomie europejskim.

 

Możesz też sprawdzić, do której z partii krajowych jest ci najbliżej, a pózniej wyszukać, czy wystawiają oni kandydatów/kandydatki w twoim okręgu. Z pomocą przychodzi Latarnik Wyborczy:

 

Na stronie latarnikwyborczy.pl możesz wypełnić quiz, który pomoże Ci zidentyfikować, które partie polityczne w Polsce są najbliższe Twoim poglądom do partii w PE. 

 

 

Lepiej sprawdzić niż oddawać głos na ślepo (lub nawet nie głosować!). Udostępnij filmik i daj znać znajomym, gdzie mogą szukać informacji do kogo jest im poglądowo najbliżej.

 

Głosuj świadomie, 9 czerwca! See you 😉

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ścieżka, którą obrał Elon Musk, aby przechadzać się po Białym Domu, zaczęła się już kilka miesięcy temu. Jednakże miliarder z każdym dniem pokazuje, że praca u boku akurat Donalda Trumpa to odpowiednie miejsce dla jego osoby. Kariera Muska niewątpliwie ma wiele burzliwych wątków, które – patrząc z innej perspektywy – kreuje sam właściciel X.

W Polsce Dzień Mężczyzn do dzisiaj pozostaje nieoficjalnym świętem. Mimo tego 10-ty marca jest dobrą okazją na docenienie panów za pełnioną przez nich rolę w społeczeństwie. To moment, by zwrócić uwagę nie tylko na ich osiągnięcia i wyzwania, ale także na kwestie, które często pozostają w cieniu – zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz presję, z jaką się mierzą.

Zespół ds. Dezinformacji Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce przeanalizował tysiące dokumentów dotyczących manipulacji informacyjnych.

Walentynki, czyli święto zakochanych którego nazwa pochodzi od św. Walentego wypada 14 lutego. Zwyczajowo tego dnia obdarowują się drobnymi upominkami oraz ślą listy miłosne. Tradycja została zapoczątkowana w południowej i zachodniej części Europy już w średniowieczu.

Przejazdy kolejowe to miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony kierowców. Niestety, jak pokazują statystyki i ostatnie doniesienia, w Polsce nadal dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których kierowcy ignorują sygnały ostrzegawcze i próbują przejechać przez tory mimo zamykających się rogatek.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to organizacja, która od ponad 30 lat zbiera fundusze na wsparcie polskiej służby zdrowia. Mimo niezaprzeczalnych sukcesów, fundacja regularnie staje się celem oskarżeń i teorii spiskowych.

Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.