Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Młodzi dorośli kontra stereotypy

Słowa, że młodzi ludzie to “przyszłość narodu” słyszeliśmy niejednokrotnie, jednak czy jesteśmy brani na poważnie?

1. “Żyją tu i teraz i nie myślą o przyszłości”

W trakcie dorastania każdx z nas szukał lub nadal próbuje odnaleźć własne, oryginalne JA. W trakcie tych poszukiwań przeżywamy własne rozterki, wiele razy zmieniamy zdanie na temat naszej przyszłości, przezwyciężamy problemy i stajemy przed ciężkimi wyborami np.:

  • Jaki kierunek wybrać w szkole średniej/na studiach?
  • Pobyć jeszcze dzieckiem w trakcie wakacji na etapie szkoły średniej, czy pracować aby odciążyć rodzinę?

Tak naprawdę znaczna część młodych ludzi boi się popełnienia błędu, który zdefiniuje ich przyszłe życie.

2. “Jedynym ich obowiązkiem jest nauka, a są wiecznie zmęczeni”

Mimo natłoku zmartwień i zajęć słyszymy, że jesteśmy zmęczeni bez powodu, przecież nie pracujemy, nie musimy martwić się opłatami, a jedynym naszym obowiązkiem jest nauka. Jednak mamy prawo do zmęczenia, ponieważ średnio 8 godzin dziennie spędzamy na aktywnym przyswajaniu wiedzy, potem wracamy do domu, gdzie staramy się pomóc, jak tylko potrafimy naszym rodzinom, dbamy o szlifowanie naszych talentów i często przejmujemy się nie tylko tym co dotyka nas – martwimy się też o rodziców. Widząc ich zmęczenie staramy się ich odciążyć i zaniedbujemy własne małe, ale ważne problemy. Dlatego mamy prawo do stwierdzenia, że jesteśmy zmęczeni.

3. “Nie przejmują się niczym”

Nieprawdą jest, że młodzi ludzie widzą czubek własnego nosa. Jedną z rzeczy, które nas łączą to przejmowanie się przyszłością świata. Są ludzie, którzy pomagają małymi gestami w życiu codziennym, a inni tak jak my, kaczuchy starają się działać na większą skalę. Powstaje wiele inicjatyw społecznych i projektów mających na celu edukację społeczeństwa i pomoc nie tylko w sposób werbalny, ale także materialny. Średnia wieku osób biorących aktywny udział w tych projektach to 15-25 lat.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?

W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.

🇵🇱 W poniedziałek 11 listopada świętowaliśmy niepodległość razem z mieszkańcami Szczecinka na wydarzeniu „Wspólne Sprawy”!   Projekt miał na celu świętowanie Niepodległości …

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych dobiega końca, 5 listopada to ostatnia szansa na oddanie głosu. Jak to z kampaniami i polityką jest - pojawiła się fala dezinformacji, skupmy się na jednej z najnowszych manipulacji.

Wypadki drogowe na polskich drogach to codzienność, a jednym z głównych problemów jest brawurowa jazda z nadmierną prędkością. Wielu kierowców traktuje prędkość jako symbol prestiżu, co przy braku odpowiednich kar prowadzi do tragicznych wypadków. Konieczne są zmiany w prawie i egzekwowaniu przepisów, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Aleksandra Stube – psycholożka, psychoedukatorka, działaczka antydyskryminacyjna. Liderka zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego oraz koordynatorka projektu Tęczowy Piątek Fundacji GrowSPACE.

Kamila Gulbicka - specjalistka ds. mediów Fundacji Viva!, redaktorka magazynu „Vege”, dziennikarka, politolożka, a w niedługiej przyszłości także dietetyczka, która chce promować diety roślinne w polskim społeczeństwie. Prywatnie mama dwójki czworonożnych adopciaków. W wolnym czasie wędruje z psami po lesie i gotuje w nadmiarze.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w formule World Cafe umożliwiające wymianę myśli i wspólną rozmowę mieszkańców Szczecinka.

Maria Januszczyk - wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk prawnych.

Nauczyciel to zawód pełen pasji i poświęcenia, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa. Nie tylko przekazują oni wiedzę, ale także kształtują osobowości i wartości młodych ludzi, stając się ich przewodnikami w świecie informacji.