Na całym świecie ludzie spożywają mięso w ogromnych ilościach.
Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego; nawet 60% całej biomasy ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane dla ludzkich potrzeb, a ptaki hodowlane stanowią 70% wszystkich przedstawicieli tych gatunków.
To jednak nie koniec,
bo tendencja jest wzrostowa i do 2050 roku zapotrzebowanie na mięso może wzrosnąć
nawet do 200%
nawet do 200%
Utrzymanie przy życiu miliardów zwierząt, w celu ich zabicia i wyprodukowania mięsa, musi mieć konsekwencje dla środowiska. Należy tylko zadać sobie pytanie, jakie?
Kwestie środowiska
Zasada jest prosta:
Co ciekawe, tendencje w Europie dot. spożycia mięsa są malejące, ale ze względu na rosnącą populację wzrasta także zapotrzebowanie na produkcję żywności, w tym wyrobów mięsnych. skutkami hodowli zwierząt są m. in.:
Kwestie ekonomiczne
Polska jest główną producentką mięsa z kurczaka w Unii Europejskiej i staje się krajem pokrytym fermami przemysłowymi, które to przyczyniają się nie tylko do katastrofy klimatycznej, ale także spadku jakości życia mieszkańców wokół ferm.
Efekt? Błędne koło.
TO WAŻNE!
Obecny system wspiera nieetyczną produkcję żywności;
Finansowo wspieramy system produkcji , który jest oparty na produkcji zwierzęcej a tym samym wspieramy katastrofę klimatyczną.
Efekt? Błędne koło.
Kwestie etyczne
Aby zaspokoić zapotrzebowanie Polski i zagranicznych klientów na mięso, w roku 2017 polskie rzeźnie zabiły:
Oznacza to, że średnio każdej minuty w naszym kraju zabija się:
W tym wszystkim chodzi głównie o zwierzęta. Warto dodać o sytuacjach, gdzie warunki w jakich żyją zwierzęta narażone na handel przemysłowy są okrutne. Nacisk kładzie się przede wszystkim na szybki łańcuch dostaw, pomijając aspekty zdrowia, zrównoważonego środowiska i zachowania jakichkolwiek standardów dokumentacji.
Kropla drąży skałę.
Nawet najmniejszy gest może pomóc w uratowaniu planety. Odmówienie jednego posiłku z mięsem, pokazanie przykładu bliskim osobom lub udostępnienie rzetelnych informacji na ten temat może realnie pomóc. Pamiętaj jednak, aby robić to z głową
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Wypadki drogowe na polskich drogach to codzienność, a jednym z głównych problemów jest brawurowa jazda z nadmierną prędkością. Wielu kierowców traktuje prędkość jako symbol prestiżu, co przy braku odpowiednich kar prowadzi do tragicznych wypadków. Konieczne są zmiany w prawie i egzekwowaniu przepisów, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Aleksandra Stube – psycholożka, psychoedukatorka, działaczka antydyskryminacyjna. Liderka zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego oraz koordynatorka projektu Tęczowy Piątek Fundacji GrowSPACE.
Kamila Gulbicka - specjalistka ds. mediów Fundacji Viva!, redaktorka magazynu „Vege”, dziennikarka, politolożka, a w niedługiej przyszłości także dietetyczka, która chce promować diety roślinne w polskim społeczeństwie. Prywatnie mama dwójki czworonożnych adopciaków. W wolnym czasie wędruje z psami po lesie i gotuje w nadmiarze.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w formule World Cafe umożliwiające wymianę myśli i wspólną rozmowę mieszkańców Szczecinka.
Maria Januszczyk - wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk prawnych.
Nauczyciel to zawód pełen pasji i poświęcenia, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa. Nie tylko przekazują oni wiedzę, ale także kształtują osobowości i wartości młodych ludzi, stając się ich przewodnikami w świecie informacji.
Sekson to inicjatywa skoncentrowana na tematyce seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy częścią Fundacji Avalon, która kompleksowo wspiera tę grupę.
Cześć, nazywam się Miśka i jestem wolontariuszką w Ostatnim Pokoleniu. Nasza nazwa ma mocne przesłanie – wierzymy, że żyjące obecnie osoby są ostatnim pokoleniem, które ma szansę powstrzymać najgorsze skutki katastrofy klimatycznej.
PATO-MUSY – Otwarty List do Ministerstwa Zdrowia ws. Alkoholizmu
Otwarty List do Ministerstwa Zdrowia w Sprawie Alkoholizmu w Polsce
Z jaką ilością dezinformacji, fake newsów i nieprawdziwych oskarżeń się spotykasz? Z mnóstwem, nie tylko na mój temat.