Nieskończone przewijanie (Infinite scroll)
Z pewnością każdy z nas spotkał się z aplikacją, w której wyświetlane treści się nie kończą, możemy przewijać je do woli. Taka funkcjonalność sprzyja do dłuższego czasu przewijania, co nie zawsze idzie w parze z produktywnością.
Jak aplikacje zarabiają na naszej uwadze?
W ciągu dnia mamy określoną ilość czasu na zajmowanie się sprawami mniej lub bardziej dla nas ważnymi. Aplikacje, gry, czy też inne treści w internecie toczą prawdziwą walkę żeby poświęcić im jak najwięcej czasu. Konkurują nie tylko między sobą – próbują wyrwać nam czas z bliskimi, rodziną, zainteresowaniami, a nawet z czasem, który powinniśmy poświęcić na sen.
Algorytmy
Za treścią, która wyświetla się nam na ekranie jest coś więcej – są to algorytmy, które na podstawie naszych ruchów (w tym ile czasu oglądamy dany film/grafikę, czy polubiamy treść, udostępniamy ją) podsuwają następne treści, które będą nam się podobać. W parze z następnymi treściami idą zarobki twórców – im ich więcej, tym więcej reklam.
Kiedy zaczyna się problem?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży we współpracy z organizacjami partnerskimi przygotował pytania, które pomogą nam to sprawdzić, spróbuj na nie odpowiedzieć:
- Czy twoje zainteresowanie internetem jest na tyle duże, że ciągle myślisz o wcześniejszych aktywnościach online i/lub nie możesz doczekać się kolejnych?
- Czy czujesz potrzebę, aby coraz więcej czasu spędzać w internecie, bo sprawia Ci to przyjemność?
- Czy masz za sobą wielokrotne i nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z internetu?
- Czy zdarzało Ci się odczuwać wewnętrzny niepokój, napięcie, nastrój depresyjny albo rozdrażnienie w sytuacji prób ograniczania lub zaprzestania korzystania z internetu?
- Czy zdarza Ci się korzystać z internetu przez czas dłuższy niż planowałeś/aś?
- Czy kiedykolwiek pojawiło się ryzyko zerwania kontaktów z kimś bliskim, utraty ważnej relacji, problemów w szkole lub kłopotów z nauką w związku ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w internecie?
- Czy kiedykolwiek oszukiwałeś swoich bliskich, nauczycieli lub inne osoby, tak aby ukryć swoją nadmierną aktywność online?
- Czy korzystasz z internetu, żeby uciec od problemów, uniknąć nieprzyjemnych przeżyć, uczuć (np. poczucia bezradności, poczucia winy, niepokoju lub smutku)?
5x TAK może oznaczać, że masz problem.
Rozwiązania
Odzyskanie kontroli może oznaczać świadome korzystanie z mediów społecznościowych, konsumowanie tylko wartościowych treści i eliminowanie zbędnych informacji. Oto kilka prostych pomysłów:
- Wyłącz powiadomienia, aby odzyskać kontrolę nad czasem.
- Ustaw ograniczenia czasowe lub odinstaluj czasochłonne aplikacje.
- Włącz tryb nocny.
- Skorzystaj z funkcji „szary ekran”.
- Praktykuj uważność, by być bardziej obecnym.
- Nie trzymaj telefonu zawsze przy sobie ani blisko łóżka.
- Planuj określone czasy bez korzystania z internetu lub telefonu.
- Zorganizuj czas offline, na przykład popołudniami, dniami lub całymi weekendami.
Rozpoczęcie tego procesu zaczyna się od nas samych, ale wsparcie ze strony rodziny i znajomych może znacząco pomóc w osiągnięciu równowagi między światem wirtualnym a rzeczywistym.
FOMO
Fear of missing out, w skrócie FOMO, oznacza lęk przed wypadnięciem z obiegu. To obawa, że coś istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. Problem ten dotyczy znacznej liczby polskich internautów – już 14% z nich charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż… 94%.
Źródło: Jupowicz-Ginalska A., Kisilowska M., Jasiewicz J., Baran T., Wysocki A., (2019), FOMO 2019. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport z badań, Warszawa: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
Gdzie szukać pomocy?
Porozmawiaj z zaufaną osobą. Bliscy mogą Ci pomóc poradzić sobie z problemem, pokazać możliwe rozwiązania i wesprzeć w ich realizacji. Możesz porozmawiać też ze specjalistą p psychoterapeutą bądź psychologiem. Te osoby pomogą Ci zrozumieć, z czego wynika to, w jaki sposób korzystasz z sieci, jakie potrzeby za tym stoją, i wesprą Cię w zbudowaniu zdrowych nawyków.
Przydatne numery:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Telefon zaufania dla dorosłych
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
801 615 005 – Dyżurnet.pl (Pod tym numerem można zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w Internecie.)
Podsumowanie
Nie poruszyliśmy tutaj wszystkich kwestii, których jest o wiele więcej! Starajmy się używać z Internetu odpowiedzialnie i nie dać mu się za bardzo wciągnąć.
Polecamy:
Film “DOPAMINA” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dostępny na stronie 116111.pl/dopamina/
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.
Nie tylko w okresie świątecznym mamy do czynienia z dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Jest to globalny problem społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednakże w tym okresie problem się natęża.
Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt w roku, głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. W Polsce jego obchody rozpoczynają się już 24 grudnia podczas Wigilii, czyli wspólnej wieczerzy, na której dzielimy się opłatkiem i pielęgnujemy zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W okresie świąt Bożego Narodzenia często obserwuje się wzrost zapotrzebowania na różne formy pomocy. Hojność pojawiająca się w tym okresie to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych ze świętami. Cecha ta jest uniwersalna i przekracza granice kultur, religii i systemów społecznych.
Pojęcie „bezdomności” nie jest nowe. Zaczęło pojawiać się już na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo kojarzone z ofiarami wojen, powstań i innych zrywów niepodległościowych. Obecnie bezdomność można rozpatrywać w różnych ujęciach, m.in. socjologicznym i psychologicznym.
Złożylismy zawiadomienie do Prokuratury w sprawie ataku Marianny Schreiber
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie pragnie odnieść się do niedawnych wydarzeń, które zostały nagłośnione w mediach. Dotyczą one incydentu, który miał miejsce w siedzibie Centrum Aktywizmu Klimatycznego (CAK) 12 grudnia. W trakcie tego zdarzenia, według dostępnych nagrań, pani Marianna Schreiber miała zaatakować osoby znajdujące się w CAK, spryskując ich substancją z gaśnicy proszkowej. W reakcji na to zdarzenie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.
Wraz z początkiem grudnia rozgorzała dyskusja na temat galopującej inflacji. Pomijając fakt, że grudzień sam w sobie jest trudnym miesiącem dla osób zatrudnionych i prowadzących różne branże, to już od dłuższego czasu musimy mierzyć się ze wzrostem cen. Porównując cenę kostki masła z zeszłego roku do bieżącego, widzimy wzrost tego produktu aż o 30,4 procent.
Sezonowa depresja (SAD) stała się popularnym tematem na TikToku, jednak platforma często trywializuje to poważne zaburzenie, promując dezinformację i samodiagnozy. W rzeczywistości SAD to poważna forma depresji, która wymaga profesjonalnego leczenia, a nie prostych porad z mediów społecznościowych.
W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?
W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.