Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

“Denializm klimatyczny to jedna z najbardziej niebezpiecznych form dezinformacji…” [ROZMOWA Z MIŚKĄ, Ostatnie Pokolenie]

“Denializm klimatyczny to jedna z najbardziej niebezpiecznych form dezinformacji…” [ROZMOWA Z MIŚKĄ, Ostatnie Pokolenie]

Kim jesteś i czym się zajmujesz?

Cześć, nazywam się Miśka i jestem wolontariuszką w Ostatnim Pokoleniu. Nasza nazwa ma mocne przesłanie – wierzymy, że żyjące obecnie osoby są ostatnim pokoleniem, które ma szansę powstrzymać najgorsze skutki katastrofy klimatycznej.

Z jaką dezinformacją spotykacie się w swojej działalności?

Jedną z najbardziej szkodliwych form dezinformacji jest denializm klimatyczny. Jest to absurdalne, zwłaszcza że 96% Polaków jest świadomych istnienia zmian klimatu. Tymczasem osoby szerzące takie poglądy robią to nie tylko wbrew opinii publicznej, ale przede wszystkim wbrew nauce. Niestety, często są one wspierane przez koncerny paliwowe, co czyni tę dezinformację szczególnie niebezpieczną, bo przybliża nas do społecznych i ekologicznych zapaści.

Dodatkowo, często pojawia się fałszywy obraz naszych działań. Celowo pomija się fakt, że jesteśmy ruchem bezprzemocowym. Wszystkie nasze akcje są i zawsze będą prowadzone bez użycia przemocy. Na przykład, gdy oblewamy obiekt farbą, używamy wody z barwnikiem spożywczym – czyli czegoś, co można łatwo zmyć, nie wyrządzając trwałych szkód. Podczas blokad ulicznych dbamy o bezpieczeństwo uczestników i zawsze przepuszczamy karetki oraz osoby wymagające pomocy medycznej. Nasze działania są całkowicie bezprzemocowe i takie pozostaną.

Jak radzicie sobie z dezinformacją?

Naszym celem jest być jak najbardziej słyszalnymi – chcemy docierać wszędzie, gdzie to możliwe, i mówić głośno, że znajdujemy się w kryzysie klimatycznym. Nie ma już czasu na dyskusje z osobami podważającymi naukowy konsensus. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zmusić rządzących do działania zgodnie z raportami, które sami podpisują, i takimi porozumieniami jak to paryskie, które jasno wskazuje, że musimy natychmiast ograniczać emisje.

Gdzie można znaleźć rzetelne informacje na temat klimatu?

Bardzo polecam stronę Nauka o Klimacie. Znajduje się tam wiele wiarygodnych informacji dotyczących zmian klimatycznych, w tym aktualnych wydarzeń w Polsce, takich jak powodzie. Zamiast mówić o „powodzi tysiąclecia”, powinniśmy mówić o „tysiącleciu powodzi”. Nie ma żadnych wątpliwości, że kryzys klimatyczny nasila tego rodzaju katastrofy. Każdy, kto to podważa, po prostu szerzy dezinformację.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Emilia Skibińska, inżynier gospodarki przestrzennej, uczestniczka projektu „Dziewczyny do polityki”, sekretarzyni zarządu krajowego stowarzyszenia Młoda Lewica oraz doradczyni ministry, udzieliła wywiadu, w którym przedstawiła stanowisko partii Lewica na szereg kluczowych kwestii politycznych i społecznych.

O drastycznych zmianach klimatu wiemy nie od dziś. To już nie tylko suche komunikaty z konferencji ONZ czy szkolne prezentacje o topniejących lodowcach. Zmiany widzimy na własne oczy – gwałtowne burze, anomalie pogodowe, upały w kwietniu, a śnieg w maju.

W niniejszej analizie podjęto się zbadania wypowiedzi Wiktora Kąkolewskiego, członka Pokolenia 2050, w celu zrozumienia jego poglądów politycznych oraz ich umiejscowienia w szerszym kontekście ideologii i programu partii. Analiza opiera się na fragmentach jego wypowiedzi oraz dostępnych materiałach źródłowych dotyczących Polski 2050, opinii ekspertów i danych z badań opinii publicznej.

Niniejszy artykuł przedstawia szczegółową analizę wypowiedzi Damiana Witka w kontekście jego rozmowy dotyczącej Koalicji Obywatelskiej. Celem tego artykułu jest weryfikacja faktów przedstawionych przez Witka, zidentyfikowanie ewentualnych nieścisłości lub manipulacji, oraz dostarczenie obiektywnej oceny jego twierdzeń w oparciu o dostępne materiały badawcze i inne wiarygodne źródła.

Fast fashion to model produkcji oraz sprzedaży, który skupia się na błyskawicznym i tanim wprowadzeniu najnowszych trendów. Firmy działające w tym trybie produkują w krótkim czasie duże ilości ubrań. Bardzo często kosztem jakości, etyki pracy i środowiska.

Barbara Skrzypek przez lata pozostawała postacią niemal widmową. Nazywana „strażniczką tajemnic” Kaczyńskiego, unikała rozgłosu i mediów. Aż do dnia, w którym nie miała wyboru i musiała stanąć przed prokuraturą w sprawie tzw. dwóch wież – nieudanej inwestycji wartej 1,3 miliarda złotych, która miała powstać na działce Srebrnej w Warszawie. Dziś jej śmierć staje się kolejnym narzędziem politycznej walki.

Dziś, w Światowy Dzień Lasu, mamy przyjemność gościć Hanię i Michała, z którymi porozmawiamy o niezwykle istotnym temacie: roli lasów w naszym ekosystemie. Lasy to nie tylko malownicze krajobrazy, ale przede wszystkim złożone i kluczowe dla życia na Ziemi ekosystemy. Pełnią szereg fundamentalnych funkcji, od regulacji klimatu i obiegu wody, przez ochronę bioróżnorodności, po wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W dzisiejszej rozmowie przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom, analizując, dlaczego lasy są tak ważne i jak możemy przyczynić się do ich ochrony.

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.