Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Czy mózg człowieka może zostać oszukany?

Czy mózg człowieka może zostać oszukany?

Czy istnieją sposoby, w jakie nasz mózg może zostać oszukany lub wprowadzony w błąd?

Mózg człowieka,

Około 1,5 kilograma galaretki produkującej prąd.
Czy może jednak zostać oszukany?

Nasze mózgi nie są idealne

Istnieje wiele technik mających na celu wpływanie na sposób postrzegania docierających do nas informacji. Wykorzystywanie określonych technik i/lub schematów wpływa na konkretny odbiór przekazu. Ludzie stawiają na wygodę i chętniej wybierają łatwiejsze rozwiązania.

Media nam w tym nie pomagają. Materiały z wieloma odsłonami, komentarzami, na pierwszych stronach wyszukiwania nie skłaniają nas do sprawdzania, czy źródła te są prawdziwe. Skoro czyta je milion ludzi, to czy mogą być kłamstwem? Intuicyjnie bardziej wierzymy w to, co prostsze, łatwiejsze do przyjęcia przez co nie pogłębiamy szukania.

Przebodźcowanie

Do tego dochodzi ilość tych wszystkich informacji – jest ich po prostu za dużo. Ludzie nie potrafią tego interpretować, ani odróżniać tych prawdziwych od fałszywych. To wszystko może prowadzić do sporów, dezinformacji, a nawet nowych tematów tabu.

Jak temu zaradzić?

Na pewno szukaniem odpowiednich materiałów w dobrych, sprawdzonych źródłach np. zamiast tłumacza google, wejść na stronę słownika (tutaj mogę polecić Diki albo Cambridge Dictionary), sprawdzać jak dane artykuły zostały napisane, czyli z na jakiej podstawie i danych się opierają oraz przez kogo zostały napisane.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Żyjemy w świecie, który nigdy nie zasypia. Ciągła praca, natychmiastowe odpisywanie na wiadomości, nieustanne przewijanie social mediów i nieodłączny pośpiech stały się naszą codziennością.