Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Czy dezinformacja wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Czy dezinformacja wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Z dezinformacją spotykamy się na co dzień. Jest obecna w radiu, gazecie, w fake newsach, na ulicy czy w sklepie. Obecność tego zjawiska bez dwóch zdań wpływa na nas i powoduje przy tym niemałe zamieszanie.

Czy dezinformacja wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Zdecydowanie tak. Lęk, niepewność, smutek, strach to tylko kilka emocji, które mogą nam towarzyszyć. Dzieje się tak, ponieważ natłok informacji powoduje, że ciężko odróżnić nam co jest prawdą, a co jedynie wytworem ludzkiej fantazji. Faktem jest, że ludzie mają prawo do wyrażania własnych teorii i myśli, a im są one bardziej niedorzeczne, tym trudniej nam jest się ich pozbyć z naszej głowy.

Czy dezinformacji ulegają jedynie ludzie nierozsądni?

Każdy z nas może stać się ofiarą tego zjawiska. To naturalne, że bardziej interesujemy się informacja, która powoduje u nas Pobudzenie emocjonalne. Przykładowo, teoria o tym, że ktoś rozpyla niebezpieczne substancje chemiczne z samolotów, zostawiając przy tym białe ślady na niebie, wzbudza w nas niepokój, strach, bojaźliwość i nieufność. Mimo, że jest niedorzeczna to jednak nawet z tego faktu owa teoria staje się dużo bardziej atrakcyjna, w porównaniu do faktów naukowych, które wydają się nudniejsze i dla części z nas mogą być trudne w zrozumieniu.

Dodatkowo, żyjemy w czasach, gdzie informacje zalewają nas ze wszystkich stron. Bez solidnych źródeł ciężko samemu odkryć co i w ilu % jest prawdziwe.

Co zrobić, aby zadbać o własny komfort psychiczny?

  • Sprawdzaj źródła-zadbaj o to, aby informacje były rzetelne
  • Weryfikuj konto, z którego wyszła informacja-sprawdź, czy jest prawdziwe
  • Ogranicz czas spędzony w social mediach i przed telewizorem-przebodźcowanie powoduje przemęczenie i rozdrażnienie
  • Wyłącz powiadomienia w telefonie
  • Sprawdzaj informacje z kilku źródeł
  • Myśl krytycznie, doszukuj się i zastanawiaj. W tym świecie każdy z nas może być ‘specjalistą”, mimo, że niewiele osób posiada wystarczającą wiedzę

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ścieżka, którą obrał Elon Musk, aby przechadzać się po Białym Domu, zaczęła się już kilka miesięcy temu. Jednakże miliarder z każdym dniem pokazuje, że praca u boku akurat Donalda Trumpa to odpowiednie miejsce dla jego osoby. Kariera Muska niewątpliwie ma wiele burzliwych wątków, które – patrząc z innej perspektywy – kreuje sam właściciel X.

W Polsce Dzień Mężczyzn do dzisiaj pozostaje nieoficjalnym świętem. Mimo tego 10-ty marca jest dobrą okazją na docenienie panów za pełnioną przez nich rolę w społeczeństwie. To moment, by zwrócić uwagę nie tylko na ich osiągnięcia i wyzwania, ale także na kwestie, które często pozostają w cieniu – zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz presję, z jaką się mierzą.

Zespół ds. Dezinformacji Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce przeanalizował tysiące dokumentów dotyczących manipulacji informacyjnych.

Walentynki, czyli święto zakochanych którego nazwa pochodzi od św. Walentego wypada 14 lutego. Zwyczajowo tego dnia obdarowują się drobnymi upominkami oraz ślą listy miłosne. Tradycja została zapoczątkowana w południowej i zachodniej części Europy już w średniowieczu.

Przejazdy kolejowe to miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony kierowców. Niestety, jak pokazują statystyki i ostatnie doniesienia, w Polsce nadal dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których kierowcy ignorują sygnały ostrzegawcze i próbują przejechać przez tory mimo zamykających się rogatek.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to organizacja, która od ponad 30 lat zbiera fundusze na wsparcie polskiej służby zdrowia. Mimo niezaprzeczalnych sukcesów, fundacja regularnie staje się celem oskarżeń i teorii spiskowych.

Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.