Jakie są najczęściej stosowane strategie dezinformacyjne w kontekście ekonomii i5. jak się przed nimi uchronić?
Ze względu na ilość informacji, które docierają do nas każdego dnia, nie jesteśmy w stanie przemyśleć ich wszystkich na tyle, aby odkryć, która z nich jest prawdziwa. Mimo to przecież musimy być świadomi nieuczciwych działań producentów i tego jak się przed nimi bronić, dlatego dzisiaj kilka słów o popularnych strategiach dezinformacji, wykorzystywanych przez firmy.
1. Astroturfing - “kładzenie sztucznej trawy”
Nazwa wzięła się od firmy AstroTurf, czyli jednego z większych producentów sztucznej trawy w Stanach Zjednoczonych. Produkt ten kreowany jest na super trwały i wydajny, a przede wszystkim nłudząco przypominający prawdziwą trawę.
Celem astroturfingu jest stworzenie fałszywych wrażeń, że dana idea lub opinia ma szerokie poparcie społeczne. Może odbywać się on zarówno online jak i offline.
Astroturfing wykorzystują firmy, które chcą przedstawić produkt jako bardzo pożądany i poszukiwany przez pewną grupę klientów, za pośrednictwem blogów, postów na forach dyskusyjnych lub artykułów sponsorowanych, nie mając przy tym dowodów, które potwierdzałyby takie informacje.
Dzięki nieuczciwym praktykom firmy wykorzystują zaufanie ludzi. Przykładowymi hasłami, z którymi możemy spotkać się codziennie jest:
“9/10 konsumentów jest zadowolonych z naszego produktu”
“90% ankietowanych decyduje się skorzystać z naszych usług ponownie”
2. Greenwashing- “Zielone mydlenie oczu”
Termin ten został wykorzystany po raz pierwszy 1986r. przez Hotele, które z rzekomej troski o środowisku zachęcały swoich gości do rzadszego wymieniania ręczników.
To powszechne zjawisko polegające na wprowadzeniu w błąd konsumentów, co do ekologicznych właściwości produktów lub całej działalności firmy na rzecz środowiska.
Czyli w skrócie: firma kreuje się na ekologiczną, tylko po to, aby jak najwięcej osób było nią zainteresowanych, a w sytuacji, gdzie ludzie coraz mocniej interesują się ekologią, takie zagrania mogą znacząco działać na korzyść nieuczciwego producenta.
Jakie firmy działają w ten sposób?
Jest to m.in. Coca-cola i Head & Shoulders oraz Skims.
- Coca-cola – Reklamuje, że butelki wykonane są w 25% z plastiku znad morza, zapominając, że firma jest sama w sobie jednym z największych producentów tego tworzywa.
Head & Shoulders – Szampony znajdujące się w butelkach wykonanych z plastiku znalezionego na plażach. Problem jest taki, że są one pomalowane na niebiesko, czyli nie nadają się do recyklingu.
Skims- firma Kim Kardashian – Torby na produkty z napisem “Nie jestem plastikowy” a zaraz obok niego widniejący symbol 4 wzięty w kółeczko. To znaczy, że materiał został wykonany z plastiku typu 4.
Sprawdzajmy, czytajmy i bądźmy uważni. To od nas zależy komu oddamy nasze pieniądze. Nie dajmy się zwieść nieuczciwym działaniom firm i producentów.
Źródła:
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.
Nie tylko w okresie świątecznym mamy do czynienia z dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Jest to globalny problem społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednakże w tym okresie problem się natęża.
Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt w roku, głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. W Polsce jego obchody rozpoczynają się już 24 grudnia podczas Wigilii, czyli wspólnej wieczerzy, na której dzielimy się opłatkiem i pielęgnujemy zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W okresie świąt Bożego Narodzenia często obserwuje się wzrost zapotrzebowania na różne formy pomocy. Hojność pojawiająca się w tym okresie to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych ze świętami. Cecha ta jest uniwersalna i przekracza granice kultur, religii i systemów społecznych.
Pojęcie „bezdomności” nie jest nowe. Zaczęło pojawiać się już na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo kojarzone z ofiarami wojen, powstań i innych zrywów niepodległościowych. Obecnie bezdomność można rozpatrywać w różnych ujęciach, m.in. socjologicznym i psychologicznym.
Złożylismy zawiadomienie do Prokuratury w sprawie ataku Marianny Schreiber
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie pragnie odnieść się do niedawnych wydarzeń, które zostały nagłośnione w mediach. Dotyczą one incydentu, który miał miejsce w siedzibie Centrum Aktywizmu Klimatycznego (CAK) 12 grudnia. W trakcie tego zdarzenia, według dostępnych nagrań, pani Marianna Schreiber miała zaatakować osoby znajdujące się w CAK, spryskując ich substancją z gaśnicy proszkowej. W reakcji na to zdarzenie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.
Wraz z początkiem grudnia rozgorzała dyskusja na temat galopującej inflacji. Pomijając fakt, że grudzień sam w sobie jest trudnym miesiącem dla osób zatrudnionych i prowadzących różne branże, to już od dłuższego czasu musimy mierzyć się ze wzrostem cen. Porównując cenę kostki masła z zeszłego roku do bieżącego, widzimy wzrost tego produktu aż o 30,4 procent.
Sezonowa depresja (SAD) stała się popularnym tematem na TikToku, jednak platforma często trywializuje to poważne zaburzenie, promując dezinformację i samodiagnozy. W rzeczywistości SAD to poważna forma depresji, która wymaga profesjonalnego leczenia, a nie prostych porad z mediów społecznościowych.
W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?
W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.