Z jaką ilością dezinformacji, fake newsów i nieprawdziwych oskarżeń się spotykasz?
Z mnóstwem, nie tylko na mój temat. W internecie jest tego naprawdę dużo. Dezinformacja pojawia się jedna za drugą – trudno to nawet nazwać informacją. Fake newsy są masowo wrzucane i udostępniane, a praktycznie nikt tego nie weryfikuje. Kolejne fałszywe wiadomości trafiają do obiegu, a nasz czas skupienia jest tak krótki, że mało kto sprawdza, czy coś jest prawdą. Ludzie widzą dezinformację i po prostu przyjmują ją za fakt.
Jak to wpływa na twoją reputację?
Ja nie wiem co to jest reputacja *śmiech*. To jest coś z czym nigdy nie byłam za pan brat. Niemniej, takie kłamstwa mają ogromny wpływ na to, jak się czuję. Kiedy ktoś rozpowszechnia fałszywe informacje na mój temat albo pojawiają się posty, które rzekomo napisałam, używając dziwnego języka od razu powinno wzbudzić to podejrzenia. Jestem po polonistyce, więc wiem, jak poprawnie pisać i gdzie stawiać przecinki.
Najbardziej frustrujące jest jednak to, że ktoś w ogóle pozwala sobie na takie kłamstwa. To wywołuje dalekosiężne skutki – takie fake newsy często prowadzą do fali przemocy, zwłaszcza w internecie. Kiedy ludzie wierzą w te brednie, traktują je jako pretekst, by grozić mi śmiercią, opisywać, jak będą mnie torturować, albo – co jest szczególnie niebezpieczne – udostępniać mój numer telefonu, by potem wydzwaniać do mnie co kilka sekund. W takich sytuacjach nie chodzi już tylko o reputację czy zdrowie, ale o realne zagrożenie mojego życia.
Jak sobie z tym radzisz na co dzień, także pod względem komunikowania tego na swoim Instagramie? Jak to wygląda w praktyce?
Na początku próbowałam różnych metod. Mówiłam publicznie, że takie działania są złe, zgłaszałam sprawy do prokuratury. Obecnie mam kilka spraw karnych, w których jestem osobą pokrzywdzoną w związku z cyberprzemocą. Niestety, z czasem doszłam do wniosku, że żadna z tych metod nie działa skutecznie.
roblemem nie jest to, co zrobię lub czego nie zrobię w takiej sytuacji. Kluczowym problemem jest system, który nie działa tak, jak powinien. Jeśli system nie ściga sprawców takich czynów – a trzeba jasno powiedzieć, że osoby oskarżające innych o nieprawdziwe rzeczy, udostępniające fałszywe screeny czy organizujące nagonki są oprawcami– to pokrzywdzeni mogą zgłaszać tysiące takich przypadków, ale nic się nie zmieni. Możemy nagłaśniać te sprawy, opowiadać o nich, dzielić się swoimi doświadczeniami. Sama wydałam książkę „Hejt polski”, w której zamieściłam wiadomości, jakie dostawałam. Ale prawda jest taka, że nie można zrzucać całej odpowiedzialności na osoby pokrzywdzone. To nigdy nie zadziała.
Osoba, która doświadcza hejtu, nie jest tą, która wysyła nienawistne wiadomości. To nie ona może kogoś skazać za prześladowanie czy nękanie. Dlatego uważam, że cokolwiek nie zrobimy jako pokrzywdzeni, zawsze będzie to niewystarczające. Nie oznacza to jednak, że robimy za mało – to system zawodzi i nie działa tak, jak powinien.
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.
Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.
Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Ścieżka, którą obrał Elon Musk, aby przechadzać się po Białym Domu, zaczęła się już kilka miesięcy temu. Jednakże miliarder z każdym dniem pokazuje, że praca u boku akurat Donalda Trumpa to odpowiednie miejsce dla jego osoby. Kariera Muska niewątpliwie ma wiele burzliwych wątków, które – patrząc z innej perspektywy – kreuje sam właściciel X.
W Polsce Dzień Mężczyzn do dzisiaj pozostaje nieoficjalnym świętem. Mimo tego 10-ty marca jest dobrą okazją na docenienie panów za pełnioną przez nich rolę w społeczeństwie. To moment, by zwrócić uwagę nie tylko na ich osiągnięcia i wyzwania, ale także na kwestie, które często pozostają w cieniu – zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz presję, z jaką się mierzą.
Zespół ds. Dezinformacji Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce przeanalizował tysiące dokumentów dotyczących manipulacji informacyjnych.
Walentynki, czyli święto zakochanych którego nazwa pochodzi od św. Walentego wypada 14 lutego. Zwyczajowo tego dnia obdarowują się drobnymi upominkami oraz ślą listy miłosne. Tradycja została zapoczątkowana w południowej i zachodniej części Europy już w średniowieczu.
Przejazdy kolejowe to miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony kierowców. Niestety, jak pokazują statystyki i ostatnie doniesienia, w Polsce nadal dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których kierowcy ignorują sygnały ostrzegawcze i próbują przejechać przez tory mimo zamykających się rogatek.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to organizacja, która od ponad 30 lat zbiera fundusze na wsparcie polskiej służby zdrowia. Mimo niezaprzeczalnych sukcesów, fundacja regularnie staje się celem oskarżeń i teorii spiskowych.
Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.