Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

20 lat Polski w Unii

Polska dołączyła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, wraz z siedmioma innymi krajami. To wydarzenie, największe w historii UE, było efektem długotrwałego procesu integracji.

Po upadku komunizmu w 1989 roku Polska rozpoczęła demokratyzację i przemiany gospodarcze, niezbędne do spełnienia warunków członkostwa. Podpisanie Układu Stowarzyszeniowego w 1991 roku między Polską a Wspólnotami Europejskimi było pierwszym krokiem. W latach 90. XX wieku przeprowadzono szereg reform, dostosowując się do standardów UE. Oficjalne podanie o członkostwo złożono w 1994 roku, a negocjacje rozpoczęły się w 1998. Po kilkuletnich negocjacjach podpisano Traktat Akcesyjny w 2003 roku, potwierdzając przystąpienie Polski do UE. To wydarzenie otworzyło nowe perspektywy rozwoju gospodarczego, politycznego i społecznego dla kraju. Referendum na temat przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbyło się 7 i 8 czerwca 2003 roku. W wyniku głosowania, 77,45% Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do UE. Polska oficjalnie dołączyła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

Co tak naprawdę daje nam Unia?

Bilans dwudziestolecia Polski w UE jest bezdyskusyjnie dodatni, a świętowaniu rocznicy towarzyszy poczucie, że stanowiło ono dla rozwoju naszego kraju najlepszy okres w jego historii. Potwierdzają to dane statystyczne: udało się nam zmniejszyć dystans względem średniego poziomu rozwoju krajów unijnych z 51,5 proc. PKB per capita w 2004 roku do 80 proc. obecnie. Do Polski z samej polityki spójności trafiły środki o wartości przeszło 161 mld euro, które wspierały inwestycje transportowe, energetyczne, w ochronę środowiska, innowacyjność i rozwój przedsiębiorstw czy wreszcie całą sferę społeczną.

„Obecność w UE to przede wszystkim szansa na utrzymanie niezależności wobec państw trzecich, takich jak Chiny czy Rosja. Polska może dziś, ze swoim potencjałem, proeuropejskim rządem oraz euro-entuzjastycznym społeczeństwem, faktycznie współkształtować główne kierunki rozwoju i reform całej Unii. Wspólnota musi się dostosować do dynamicznie zmieniającego się świata i w kilku fundamentalnych kwestiach, takich jak klimat, bezpieczeństwo czy zdrowie, pogłębiać integrację oraz przemawiać jednym głosem”

– zauważył prezydent Kwaśniewski.

  • Brak barier handlowych – obecność w Unii Europejskiej gwarantuje nam wolny i sprawiedliwy handel, wspieranie i ochronę przemysłu oraz przedsiębiorstw. Unia stara się jednocześnie usuwać bariery handlowe, wyrównując szanse na arenie europejskiej i światowej
  • EdukacjaUnijne programy edukacyjne oferują możliwość odbycia szkoleń, stażu, studiów czy wolontariatu w krajach członkowskich i partnerskich w całej Europie. Takie programy to np. Erasmus+, DiscoverEU i wiele więcej!
  • Europa silna w świecie – Poprzez współpracę  z innymi państwami członkowskimi, Polska ma możliwość uczestnictwa w polityce światowej z silniejszymi mocarstwami (np. USA)
  • InfrastrukturaDzięki rozwojowi infrastruktury w Polsce doszło do zmian ekonomicznych, społecznych i ekologicznych zarówno w sektorze transportu, jak i w całej gospodarce.
  • Ochrona praw człowieka Unia podejmuje wiele działań, mających na celu ochronę podstawowych praw człowieka. Są one oparte o Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dołączoną do traktatu Kartę Praw Podstawowych, która gwarantuje prawa wszystkich obywateli UE.
  • Środowisko – Członkostwo Polski w Unii Europejskiej przyczyniło się do realizacji wielu projektów związanych z ochroną środowiska, takich jak modernizacja sieci ciepłowniczych i termomodernizacja budynków. Dodatkowo, Polska skupia się na realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) o wymiarze środowiskowym.

Co oznaczałoby dla Polski wyjście z Unii Europejskiej?

Wyjście Polski z Unii Europejskiej, nazywane „Polexit”, miałoby wiele skutków, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Oto kilka możliwych konsekwencji:

  1. Zmiana w relacjach prawnych: Polska przestałaby być związana prawem UE, co mogłoby prowadzić do zmian w wielu obszarach, takich jak handel, prawa obywateli, ochrona środowiska i wiele innych.
  2. Wpływ na gospodarkę: Polska mogłaby stracić dostęp do jednolitego rynku UE, co mogłoby wpłynąć na handel i inwestycje.
  3. Strata funduszy UE: Polska otrzymała znaczne wsparcie finansowe od UE, które pomogło w rozwoju infrastruktury, rolnictwa, nauki i innych sektorów. Wyjście z UE oznaczałoby utratę tych funduszy.
  4. Wpływ na obywateli: Prawa obywateli, takie jak swoboda przemieszczania się, mogłyby ulec zmianie

Jednak warto zauważyć, że obecnie wydaje się mało prawdopodobne, aby Polska opuściła Unię Europejską. Według badań, ponad 80% społeczeństwa popiera członkostwo w UE. 

Nastroje społeczne na przestrzeni lat

Nastroje wobec Polski w Unii Europejskiej mogą być zróżnicowane, ale istnieje tendencja do wzrostu eurosceptycyzmu w niektórych kręgach społecznych w UE, zwłaszcza wśród niektórych polityków, mediów i części społeczeństwa. Wzrost eurosceptycyzmu widać również w badaniu CBOS nt. poparcia Polaków dla pozostania Polski w UE. 77% badanych opowiada się za obecnością Polski w UE, zaś 17% badanych jest przeciwko pozostaniu Polski we Wspólnocie. Procent poparcia względem Polski w UE jest najniższy od 2013, kiedy to za pozostaniem Polski we Wspólnocie opowiedziało się 72% badanych.

 

Najniższy procent poparcia jest notowany u zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (63% badanych) i w elektoracie Konfederacji WiN (51% badanych). Eurosceptyczne nastroje potęgują politycy, którzy w swoich social-mediach, w wywiadach czy dzięki innym środkom komunikacji podają niekiedy fake newsy i szerzą dezinformację. Takie działania mają przysłużyć się wzmożeniu eurosceptycznych nastrojów u swojego elektoratu.

 

Oto kilka przykładów:

Wpisy docierające do setek tysięcy odbiorców, koncentrują się wokół Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), którą Rada UE przyjęła formalnie 12.04.2024. W związku z tym powstały różne teorie spiskowe, a najpopularniejsza z nich głosi, że UE i rząd chcą wywłaszczyć Polaków. 

Wnioski

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo zwiększonej koordynacji między podmiotami rozpowszechniającymi narracje w nadchodzących tygodniach. Im bliżej do wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce, tym poważniejszy wpływ fałszywe narracje mogą mieć na zachowania oraz decyzje wyborców i wyborczyń. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje, które pojawiają się w tej tematyce, jednocześnie nie ufajmy każdemu nagłówkowi.

 

Daria Kowalska & Wiktor Chęciński

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.

Nie tylko w okresie świątecznym mamy do czynienia z dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Jest to globalny problem społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednakże w tym okresie problem się natęża.

Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt w roku, głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. W Polsce jego obchody rozpoczynają się już 24 grudnia podczas Wigilii, czyli wspólnej wieczerzy, na której dzielimy się opłatkiem i pielęgnujemy zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W okresie świąt Bożego Narodzenia często obserwuje się wzrost zapotrzebowania na różne formy pomocy. Hojność pojawiająca się w tym okresie to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych ze świętami. Cecha ta jest uniwersalna i przekracza granice kultur, religii i systemów społecznych.

Pojęcie „bezdomności” nie jest nowe. Zaczęło pojawiać się już na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo kojarzone z ofiarami wojen, powstań i innych zrywów niepodległościowych. Obecnie bezdomność można rozpatrywać w różnych ujęciach, m.in. socjologicznym i psychologicznym.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie pragnie odnieść się do niedawnych wydarzeń, które zostały nagłośnione w mediach. Dotyczą one incydentu, który miał miejsce w siedzibie Centrum Aktywizmu Klimatycznego (CAK) 12 grudnia. W trakcie tego zdarzenia, według dostępnych nagrań, pani Marianna Schreiber miała zaatakować osoby znajdujące się w CAK, spryskując ich substancją z gaśnicy proszkowej. W reakcji na to zdarzenie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Wraz z początkiem grudnia rozgorzała dyskusja na temat galopującej inflacji. Pomijając fakt, że grudzień sam w sobie jest trudnym miesiącem dla osób zatrudnionych i prowadzących różne branże, to już od dłuższego czasu musimy mierzyć się ze wzrostem cen. Porównując cenę kostki masła z zeszłego roku do bieżącego, widzimy wzrost tego produktu aż o 30,4 procent.

Sezonowa depresja (SAD) stała się popularnym tematem na TikToku, jednak platforma często trywializuje to poważne zaburzenie, promując dezinformację i samodiagnozy. W rzeczywistości SAD to poważna forma depresji, która wymaga profesjonalnego leczenia, a nie prostych porad z mediów społecznościowych.

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?

W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.