Wybory zbliżają się coraz większymi krokami, to wiemy już chyba wszyscy!
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Chcesz zagłosować w wyborach, ale nie ma cię w domu lub jesteś za granicą? A może nie wiesz, gdzie będziesz w dniu wyborów? Tę kwestię da się prosto rozwiązać! Jeżeli jesteś w Polsce, wybierz się do dowolnego Urzędu Gminy (masz czas do 12 października) z dowodem osobistym i złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, sam proces to kilka minut, a zaświadczenie otrzymujesz od razu. Co dalej? To wszystko! Bierzesz ze sobą zaświadczenie w dniu wyborów i głosujesz w dowolnym lokalu wyborczym (pamiętaj, że nie wydaje się duplikatów, więc takiego wniosku nie możesz zgubić).
Jestem za granicą
Jeżeli jesteś za granicą, wniosek taki możesz złożyć u konsula. Będąc za granicą możesz też dopisać się do obwodu utworzonego za granicą (najpóźniej 10 października) – na platformie e-wybory, pisemnie (osobiście w urzędzie konsularnym lub listem), mailowo – do konsula z załączonym skanem lub zdjęciem pisemnego wniosku z własnoręcznym podpisem. Za granicą komisje nie są tworzone w każdym mieście, a w niektórych krajach (przykładowo w Kanadzie) głosowanie odbywa się 14 października. Przebywasz na polskim statku? Wniosek składasz u kapitana statku.
Głosowanie poza miejscem zamedlowania
Co w sytuacji, gdy mieszkasz w innym miejscu, niż masz meldunek? Możesz złożyć wniosek o czasową zmianę miejsca głosowania – przez stronę internetową gov.pl (termin jest ten sam – 12 października). Nie rób tego jednak na ostatnią chwilę, wniosek jest zatwierdzany ręcznie przez urzędnika, a to może chwilę potrwać.
Zmiana miejsca głosowania na stałe
A może przeprowadziłeś/przeprowadziłaś się i chcesz zmienić miejsce głosowania na stałe? Sam proces wygląda tak samo, jak w poprzedniej sytuacji – wniosek złożysz na stronie rządowej. (termin – 6 października)
Gdzie jest mój lokal wyborczy?
Da się to prosto sprawdzić – wystarczy wyszukać w Internecie Centralny Rejestr Wyborców, znajdziesz tam nie tylko informacje o swoim lokalu, ale możesz też wypełnić tam wszystkie wnioski wymienione wcześniej.
Na kogo głosować?
Najlepiej głosować na kogoś, kto jest nam najbliższy poglądami – możesz to sprawdzić, wykonując krótki test w Internecie: latarnikwyborczy.pl
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.
Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.
Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Ścieżka, którą obrał Elon Musk, aby przechadzać się po Białym Domu, zaczęła się już kilka miesięcy temu. Jednakże miliarder z każdym dniem pokazuje, że praca u boku akurat Donalda Trumpa to odpowiednie miejsce dla jego osoby. Kariera Muska niewątpliwie ma wiele burzliwych wątków, które – patrząc z innej perspektywy – kreuje sam właściciel X.
W Polsce Dzień Mężczyzn do dzisiaj pozostaje nieoficjalnym świętem. Mimo tego 10-ty marca jest dobrą okazją na docenienie panów za pełnioną przez nich rolę w społeczeństwie. To moment, by zwrócić uwagę nie tylko na ich osiągnięcia i wyzwania, ale także na kwestie, które często pozostają w cieniu – zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz presję, z jaką się mierzą.
Zespół ds. Dezinformacji Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce przeanalizował tysiące dokumentów dotyczących manipulacji informacyjnych.
Walentynki, czyli święto zakochanych którego nazwa pochodzi od św. Walentego wypada 14 lutego. Zwyczajowo tego dnia obdarowują się drobnymi upominkami oraz ślą listy miłosne. Tradycja została zapoczątkowana w południowej i zachodniej części Europy już w średniowieczu.
Przejazdy kolejowe to miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony kierowców. Niestety, jak pokazują statystyki i ostatnie doniesienia, w Polsce nadal dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których kierowcy ignorują sygnały ostrzegawcze i próbują przejechać przez tory mimo zamykających się rogatek.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to organizacja, która od ponad 30 lat zbiera fundusze na wsparcie polskiej służby zdrowia. Mimo niezaprzeczalnych sukcesów, fundacja regularnie staje się celem oskarżeń i teorii spiskowych.
Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.