Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Spisek UE? Ukryte świerszcze w jedzeniu?!

Spisek UE? Ukryte świerszcze w jedzeniu?!

3 stycznia 2023 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze (2023/5) zezwalające na wprowadzenie na rynek nowej żywności w postaci częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego (Acheta domesticus).

Spotkało się z to z oburzeniem części społeczeństwa, wywołało szereg dyskusji oraz pojawiły się liczne fake newsy, w tym m.in. plotki, iż na etykietach produktów spożywczych nie byłaby zamieszczona informacja o zawarciu proszku ze świerszcza w składzie produktu.

Oczywiście jest to nieprawda, którą można szybko zdementować zaglądając do załącznika rozporządzenia (2017/2470) dotyczącego m.in. warunków i wymogów wprowadzania omawianego proszku w skład żywności.

Zatem jakie informacje znajdziemy na etykiecie produktu spożywczego zawierającego proszek ze świerszcza domowego?

W takim przypadku na etykiecie produktu powinno widnieć oznaczenie „częściowo odtłuszczony proszek z Acheta domesticus (świerszcza domowego)”, jak również należy zamieścić w pobliżu wykazu składników „informację, że składnik ten może powodować reakcje alergiczne u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki i produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego”.

Gdzie możemy znaleźć proszek ze świerszcza domowego?

Np. w chlebie i bułkach wieloziarnistych (maks 2g/100g), czekoladowych wyrobach cukierniczych (maks 2g/100g) czy suchych produktach na bazie makaronu (maks 0,25g/100g).

chleb i bułki wieloziarniste

(maks 2g/100g)

czekoladowe wyroby cukiernicze

(maks 2g/100g)

suche produkty na bazie makaronu

(maks 0,25g/100g)

Alergiczność?

23 marca 2022 r.  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął opinię naukową dotyczącą bezpieczeństwa omawianego proszku, ale uznał też, iż wyniki badań nad alergicznością Acheta domesticus nie są rozstrzygające.

Omawiany proszek może wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na wcześniej wskazane alergeny, a ponadto w żywności zawierającej ten składnik mogą występować dodatkowe alergeny znajdujące się w substracie pokarmowym podawanym owadom.

A zatem?

Sprawdzajmy zasłyszane newsy zanim przekażemy je dalej, aby np. nie wzbudzać niepotrzebnej paniki w społeczeństwie i jak w tym przypadku nie osłabiać zaufania do producentów żywności. Możemy je zweryfikować w szczególności konfrontując treść pozyskanej informacji z pierwotnym źródłem na którego istnienie powołuje się autor newsu.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Żyjemy w świecie, który nigdy nie zasypia. Ciągła praca, natychmiastowe odpisywanie na wiadomości, nieustanne przewijanie social mediów i nieodłączny pośpiech stały się naszą codziennością.