ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi) to należy do zespołu neurorozwojowych zaburzeń psychicznych i obejmuje trzy główne grupy objawów: nadmierną ruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierną impulsywność.
Chociaż o ADHD mówi się coraz więcej, to wciąż znajduje się sporo osób, które bagatelizują to zaburzenie lub nawet podważają fakt jego istnienia. Przez takie zachowanie osoby chorujące często czują się niezrozumiane i odosobnione, co w konsekwencji może znacząco pogorszyć ich stan psychiczny. Dlatego warto mówić o ADHD i zastanowić się nad popularnymi mitami.
“ADHD NIE ISTNIEJE”
Występowanie tego zaburzenia jest uwzględniane w międzynarodowej klasyfikacji medycznej ICD-10 i amerykańskiej klasyfikacji medycznej DSM-IV.
ADHD istnieje i jest to udowodnione naukowo. Badania wykazały różnice między mózgiem z ADHD a mózgiem bez niego, a także różnice w działaniu substancji chemicznych w mózgu. Oznacza to tyle, że osoba dotknięta zaburzeniem nie ma wyboru, a zmiany w mózgu są nie odwracalne i nie można tego zmienić. Nikt nie wybiera jaki chce mieć mózg, dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować tego tematu, wspierać osoby z ADHD i pomagać im w trudnościach jakie codziennie napotykają na swojej drodze.
“ADHD TO TYLKO WYMÓWKA”
Osoby z ADHD potrzebują więcej rutyny i przypomnień, aby wykonać konkretną czynność, szczególnie jeśli wymagają one długiego skupienia. Niestety do objawów ADHD należy brak zainteresowania, problemy z organizacją i motywacją. W szkole czy pracy może to być odbieranie nie jako choroba, tylko jako przejaw lenistwa.
W rzeczywistości osoby z ADHD chcą wykonać zadanie, jednak mają problem z tym, aby zacząć i utrzymać uwagę na czynnościach, które przez innych uznawane są za proste. Nawet taka prozaiczna czynność jak odpowiadanie na e-maila może
być dla nich trudna, ponieważ wymaga dłuższej koncentracji uwagi.
“TERAZ KAŻDY MA ADHD”
Diagnoza w kierunku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej to złożony proces, w który jest zaangażowanych zarówno psycholog-diagnosta, jak i psychiatra wyspecjalizowany w diagnozie i leczeniu ADHD.
Badanie przeprowadza się na podstawie wywiadów, testów i kwestionariuszy oraz skali nasilenia objawów ADHD (często przy rozmowie uwzględnia się członka rodziny pacjenta). Objawy muszą spełniać odpowiednie kryteria, a każda osoba musi być sprawdzona pod kątem wykluczenia innych problemów natury psychologicznej.
Prawdą jest, że u części osób ADHD przypisuje się zdecydowanie za szybko. Dzieje się to często z faktu niekompetentnego fachowca lub z tego, że ADHD to zaburzenie psychiczne, a takie dużo ciężej diagnozuje się w porównaniu to tych fizycznych.
Nie zmienia to jednak faktu, że zespół nadpobudliwości ruchowej istnieje, a diagnoza jest bardzo istotna. Dobrze postawiona pozwala zrozumieć pacjentom co się z nimi dzieje, skąd biorą się ich problemy, a także umożliwia podjęcie dalszych kroków w leczeniu, w celu polepszenia jakości życia.
Zespół nadpobudliwości ruchowej nie zamyka drzwi, a wręcz może niektóre otwierać.
Wiele znanych osób posiada ADHD, np. Justin Timberlake, Paris Hilton, Ryan Gosling, Michael Jordan, Emma Watson-Watson.
Mimo, że ludzie z ADHD mają znacznie utrudnione życie, to nie warto zapominać o plusach. Takie osoby często cechują się dużą spostrzegawczością, energicznością, kreatywnością i hyperfocusem na tematy, które ich interesują!
Kluczem jest odpowiednia diagnoza, poznanie samego siebie i swoich mocnych stron, terapia i dobrze dobrane leczenie.
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Żyjemy w świecie, który nigdy nie zasypia. Ciągła praca, natychmiastowe odpisywanie na wiadomości, nieustanne przewijanie social mediów i nieodłączny pośpiech stały się naszą codziennością.