Ostatnie lata to okres w którym możemy zaobserwować szczególne postępy w pracy nad rozwojem technologii sztucznej inteligencji. Algorytmy AI nie tylko potrafią znaleźć odpowiedzi na najprostsze pytania, ale są stanie stworzyć różne teksty, obrazy, utwory muzyczne i są już na tyle dopracowane, że niejednokrotnie przysparzają trudności w rozpoznaniu czy dana rzecz jest wytworem pracy człowieka czy sztucznej inteligencji.
Przykłady
W sieci można znaleźć szereg przykładów obrazów czy nagrań, które mimo, iż wyglądają bardzo realistycznie są wygenerowane przez AI na podstawie informacji zawartych w bazach danych. Wygenerować dowolny obraz „na życzenie” można przy pomocy programów takich jak np.:
Midjourney
DeepAI
DALL-E
Wystarczy, że użytkownik określi wymagania, a program przedstawi mu owoce swojej pracy. Przykładami prac stworzonych przez AI są:
czy filmik, gdzie podczas modlitwy papież ściąga z ołtarza za jednym pociągnięciem obrus bez poruszenia znajdujących się na nim przedmiotów.
Weryfikacja
Przy pomocy kilku kroków można zweryfikować czy obraz jest wytworem AI:
Dlaczego umiejętność rozpoznawania, które obrazy są wygenerowane przez AI jest tak istotna?
Omawiana technologia jest już na tyle zaawansowana, iż programy służące do analizowania obrazów niejednokrotnie mają problem z rozpoznaniem ich autentyczności. Istnienie programów generujących realistyczne obrazy na życzenie jest doskonałym narzędziem do szerzenia dezinformacji, dlatego umiejętność rozpoznawania fejków jest ważna przede wszystkim dla unikania powielania fałszywych informacji, które mogą wprowadzać w błąd, wywołać panikę społeczną, a także zniesławić osobę będącą bohaterem grafiki.
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Żyjemy w świecie, który nigdy nie zasypia. Ciągła praca, natychmiastowe odpisywanie na wiadomości, nieustanne przewijanie social mediów i nieodłączny pośpiech stały się naszą codziennością.