Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Jak rozpoznać zdjęcia, które powstały przy użyciu generatywnego AI?

Jak rozpoznać zdjęcia, które powstały przy użyciu generatywnego AI?

Ostatnie lata to okres w którym możemy zaobserwować szczególne postępy w pracy nad rozwojem technologii sztucznej inteligencji. Algorytmy AI nie tylko potrafią znaleźć odpowiedzi na najprostsze pytania, ale są stanie stworzyć różne teksty, obrazy, utwory muzyczne i są już na tyle dopracowane, że niejednokrotnie przysparzają trudności w rozpoznaniu czy dana rzecz jest wytworem pracy człowieka czy sztucznej inteligencji.

Przykłady

W sieci można znaleźć szereg przykładów obrazów czy nagrań, które mimo, iż wyglądają bardzo realistycznie są wygenerowane przez AI na podstawie informacji zawartych w bazach danych. Wygenerować dowolny obraz „na życzenie” można przy pomocy programów takich jak np.:

 

Midjourney

DeepAI

DALL-E

 

Wystarczy, że użytkownik określi wymagania, a program przedstawi mu owoce swojej pracy. Przykładami prac stworzonych przez AI są:

czy filmik, gdzie podczas modlitwy papież ściąga z ołtarza za jednym pociągnięciem obrus bez poruszenia znajdujących się na nim przedmiotów.

Weryfikacja

Przy pomocy kilku kroków można zweryfikować czy obraz jest wytworem AI:

Dlaczego umiejętność rozpoznawania, które obrazy są wygenerowane przez AI jest tak istotna?

Omawiana technologia jest już na tyle zaawansowana, iż programy służące do analizowania obrazów niejednokrotnie mają problem z rozpoznaniem ich autentyczności. Istnienie programów generujących realistyczne obrazy na życzenie jest doskonałym narzędziem do  szerzenia dezinformacji, dlatego umiejętność rozpoznawania fejków jest ważna przede wszystkim dla unikania powielania fałszywych informacji, które mogą wprowadzać w błąd, wywołać panikę społeczną, a także zniesławić osobę będącą bohaterem grafiki. 

Post realizowany we współpracy z:

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Meta zakończyła współpracę z niezależnymi weryfikatorami faktów, co zdaniem ekspertów może zwiększyć zagrożenie dezinformacją i podważyć zaufanie do mediów.

Nie tylko w okresie świątecznym mamy do czynienia z dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Jest to globalny problem społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednakże w tym okresie problem się natęża.

Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt w roku, głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. W Polsce jego obchody rozpoczynają się już 24 grudnia podczas Wigilii, czyli wspólnej wieczerzy, na której dzielimy się opłatkiem i pielęgnujemy zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W okresie świąt Bożego Narodzenia często obserwuje się wzrost zapotrzebowania na różne formy pomocy. Hojność pojawiająca się w tym okresie to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych ze świętami. Cecha ta jest uniwersalna i przekracza granice kultur, religii i systemów społecznych.

Pojęcie „bezdomności” nie jest nowe. Zaczęło pojawiać się już na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo kojarzone z ofiarami wojen, powstań i innych zrywów niepodległościowych. Obecnie bezdomność można rozpatrywać w różnych ujęciach, m.in. socjologicznym i psychologicznym.

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie pragnie odnieść się do niedawnych wydarzeń, które zostały nagłośnione w mediach. Dotyczą one incydentu, który miał miejsce w siedzibie Centrum Aktywizmu Klimatycznego (CAK) 12 grudnia. W trakcie tego zdarzenia, według dostępnych nagrań, pani Marianna Schreiber miała zaatakować osoby znajdujące się w CAK, spryskując ich substancją z gaśnicy proszkowej. W reakcji na to zdarzenie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Wraz z początkiem grudnia rozgorzała dyskusja na temat galopującej inflacji. Pomijając fakt, że grudzień sam w sobie jest trudnym miesiącem dla osób zatrudnionych i prowadzących różne branże, to już od dłuższego czasu musimy mierzyć się ze wzrostem cen. Porównując cenę kostki masła z zeszłego roku do bieżącego, widzimy wzrost tego produktu aż o 30,4 procent.

Sezonowa depresja (SAD) stała się popularnym tematem na TikToku, jednak platforma często trywializuje to poważne zaburzenie, promując dezinformację i samodiagnozy. W rzeczywistości SAD to poważna forma depresji, która wymaga profesjonalnego leczenia, a nie prostych porad z mediów społecznościowych.

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o obniżeniu cen papierosów jednorazowych w sieci sklepów Żabka. W obliczu nadchodzących zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, nasuwa się pytanie, skąd takie obniżki?

W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawił się film wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji, który przedstawia nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie, obmalowany graffiti.