- Przeciętny Polak rocznie wypija około 10 litrów czystego alkoholu rocznie.
- Alkohol obecny jest na weselach, imprezach, urodzinach, chrzcinach, stypach, z okazji awansu lub utraty pracy.
- Pijemy gdy jest nam smutno, gdy jesteśmy szczęśliwi, dla lepszego towarzystwa lub po prostu z nudów.
- Dla części osób etanol odgrywa główną rolę w ich życiu i nie wyobrażają sobie bez niego ani jednego wieczoru, a mimo to nie uważają się za uzależnionych i zapewniają o samokontroli.
Co w siebie wlewamy?
Alkohol etylowy to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. W temperaturze pokojowej jest bezbarwną, łatwopalną cieczą o swoistym zapachu i piekącym smaku. W obecności powietrza pali się ona słabo widocznym, niebieskawym płomieniem.
Wykorzystywany jest w wielu branżach. Używany jest do produkcji napojów alkoholowych, aromatów piekarniczych, perfum ,odświeżaczy powietrza, żeli bakteriobójczych, chusteczek medycznych, paliwa silnikowego, rozpuszczalnika farb i lakierów oraz dodatek do środków czyszczących i konserwujących.
Jak wpływa na nas alkohol?
Liczne badania naukowe wykazały, że przewlekłe nadużywanie alkoholu przyczynia się do:
- zmniejszenia objętości istoty szarej, zawierającej skupisko ciał neuronów;
- zmniejszenia objętości istoty białej, zawierającej wypustki neuronów;
- zaniku móżdżku;
- zaniku hipokampa;
- uszkodzenia ciał suteczkowatych i jąder podwzgórza;
- zaburzenia funkcji ciała migdałowatego, a także zahamowania jego połączeń z innymi strukturami mózgu.
Specjaliści alarmują, że zmiany w mózgowiu są tym większe, im wcześniejszy jest wiek inicjacji alkoholowej. Badania wykazały, że komórki nerwowe u młodzieży i młodych dorosłych są najbardziej wrażliwe na szkodliwy wpływ alkoholu, co może skutkować trwałymi zmianami w osobowości i znacznie większym ryzykiem rozwoju uzależnień.
Choroby wywołane przez alkohol
Zaburzenia psychiczne wynikające z picia alkoholu zwykle powstają w wyniku bezpośredniego oddziaływania substancji toksycznej na tkanki i narządy organizmu. Alkohol uszkadza komórki nerwowe, powoduje występowanie licznych niedoborów, znacznie pogarsza kondycję organizmu oraz ogólny stan zdrowia. Długotrwałe przyjmowanie nadmiernych ilości alkoholu może również przyczynić się do wywoływania chorób somatycznych. One natomiast mogą w sposób pośredni nasilać zaburzenia psychiczne.
Na wystąpienie wielu zaburzeń psychicznych związanych z alkoholizmem wpływają również niekorzystne skutki psychospołeczne picia. Problemy finansowe, osobiste, zawodowe oraz prawne często stanowią bowiem podstawę myśli depresyjnych, obniżenia nastroju czy stagnacji. Wówczas alkoholik pije jeszcze więcej, wprowadzając siebie samego w mechanizm błędnego koła.
Dodatkowo długotrwałe picie alkoholu przyczynia się do rozwoju między innymi takich chorób jak:
- Alkoholowe zapalenie wątroby
- Marskość wątroby
- Stłuszczenie wątroby
- Nadciśnienie
- Arytmia serca i kardiomiopatia przerostowa (przerost komory sercowej)
- Udar
- Rak przełyku, jamy ustnej, krtani, piersi, wątroby, jelita grubego
Gdy zauważymy, że ktoś z naszego otoczenia lub my sami nie radzimy sobie z alkoholem nie bójmy się reagować. To bardzo ważne, aby nie zostać z tym problem samemu i zacząć działać jak najszybciej.
„Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”
– Paracelsus
Pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi. Małe ilości, choć nie obojętne dla naszego zdrowia, nie muszą być największym złem tego świata. Najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Pijmy świadomie i z głową.
Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.
Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.
Hej! To też może Cię zainteresować!
Wypadki drogowe na polskich drogach to codzienność, a jednym z głównych problemów jest brawurowa jazda z nadmierną prędkością. Wielu kierowców traktuje prędkość jako symbol prestiżu, co przy braku odpowiednich kar prowadzi do tragicznych wypadków. Konieczne są zmiany w prawie i egzekwowaniu przepisów, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Aleksandra Stube – psycholożka, psychoedukatorka, działaczka antydyskryminacyjna. Liderka zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego oraz koordynatorka projektu Tęczowy Piątek Fundacji GrowSPACE.
Kamila Gulbicka - specjalistka ds. mediów Fundacji Viva!, redaktorka magazynu „Vege”, dziennikarka, politolożka, a w niedługiej przyszłości także dietetyczka, która chce promować diety roślinne w polskim społeczeństwie. Prywatnie mama dwójki czworonożnych adopciaków. W wolnym czasie wędruje z psami po lesie i gotuje w nadmiarze.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w formule World Cafe umożliwiające wymianę myśli i wspólną rozmowę mieszkańców Szczecinka.
Maria Januszczyk - wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk prawnych.
Nauczyciel to zawód pełen pasji i poświęcenia, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa. Nie tylko przekazują oni wiedzę, ale także kształtują osobowości i wartości młodych ludzi, stając się ich przewodnikami w świecie informacji.
Sekson to inicjatywa skoncentrowana na tematyce seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy częścią Fundacji Avalon, która kompleksowo wspiera tę grupę.
Cześć, nazywam się Miśka i jestem wolontariuszką w Ostatnim Pokoleniu. Nasza nazwa ma mocne przesłanie – wierzymy, że żyjące obecnie osoby są ostatnim pokoleniem, które ma szansę powstrzymać najgorsze skutki katastrofy klimatycznej.
PATO-MUSY – Otwarty List do Ministerstwa Zdrowia ws. Alkoholizmu
Otwarty List do Ministerstwa Zdrowia w Sprawie Alkoholizmu w Polsce
Z jaką ilością dezinformacji, fake newsów i nieprawdziwych oskarżeń się spotykasz? Z mnóstwem, nie tylko na mój temat.