Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie

Sejf na masło, czyli jak inflacja zamknęła nam lodówki [FELIETON]

Sejf na masło, czyli jak inflacja zamknęła nam lodówki [FELIETON]

Wraz z początkiem grudnia rozgorzała dyskusja na temat galopującej inflacji. Pomijając fakt, że grudzień sam w sobie jest trudnym miesiącem dla osób zatrudnionych i prowadzących różne branże, to już od dłuższego czasu musimy mierzyć się ze wzrostem cen. Porównując cenę kostki masła z zeszłego roku do bieżącego, widzimy wzrost tego produktu aż o 30,4 procent. 

Oprócz przyczyn problemu, wymienianych przez ekspertów, wielu wyborców, a nawet polityków, woli krzyczeć, że to wszystko wina „złego prowadzenia rządów przez Donalda Tuska”. Na profilu Jarosława Kaczyńskiego zdążyło już pojawić się wymowne zdjęcie kostki masła na talerzu, który znajduje się, uwaga, w sejfie. Panie Prezesie, jeżeli odrzucamy wszelkie logiczne argumenty dotyczące wzrostu inflacji i skupiamy się wyłącznie na dalszej polaryzacji społeczeństwa oraz absurdalnym obrzucaniu się oszczerstwami, to równie dobrze możemy powiedzieć, że za kadencji Prawa i Sprawiedliwości wskaźnik CPI we wrześniu 2023 roku wyniósł 8,2 proc., a w tym roku spadł do 4,9 proc.

Oczywiście, to jedynie parafraza wypowiedzi pana Kaczyńskiego, ponieważ tempo wzrostu inflacji w Polsce nie zależy wyłącznie od osoby piastującej stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Cena masła, czy jak niektórzy je określają „sztabki złota”, w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku wzrosła jedynie o 2 procent. Ekspert z Grupy BLIX, doktor Łuczak, podkreśla, że wynika to z faktu, że masło jest kluczowym produktem w koszyku zakupowym Polaków, a sklepy wykorzystują ten fakt do walki konkurencyjnej. Zadajmy sobie jednak pytanie: czy ceny masła rychło spadną? Tak jak rosły powoli, tak samo wolno będą maleć. Według ekspertów taka wizja nie stanie się rzeczywistością nawet po nowym roku.

W odpowiedzi na „maślany problem” nie pozostał dłużny również poseł Polski 2050, Rafał Kasprzyk. Po zjedzeniu suchej bułki uznał, że też można się nią najeść, więc Polacy powinni nauczyć się oszczędzać masło. Choć poseł później przeprosił w artykule na stronie echodnia.eu, to jego wypowiedź była co najmniej nie na miejscu. Panie pośle, w następnym cyklu porad dietetycznych, polecam Panu zdradzenie przepisu na kanapkę z „widokiem na lepsze czasy”.

Ale przejdźmy do faktycznych przyczyn tak wysokiej ceny masła. Pomijając „najważniejszy” argument, czyli „wina Tuska”, źródeł problemu możemy szukać na Europejskiej Giełdzie EEX. Ostatnio produkcja mleka się zmniejszyła, co przekłada się na mniejszą podaż na rynku. Przewidywane tempo produkcji mleka okazało się niższe od oczekiwań, szczególnie w krajach UE, ale również w USA. To wszystko spowodowało wzrost ceny tego produktu na rynku. Przyczyn można też doszukiwać się w kryzysie klimatycznym. Coraz cieplejsze dni, noce, a przede wszystkim susze, pożary i powodzie sprawiają, że zwierzęta i uprawy cierpią. Ulewy ograniczają czas, w którym krowy mogą być wypasane na świeżym powietrzu. Zwierzęta te stają się droższe w utrzymaniu ze względu na konieczność uzupełniania ich diety o odpowiedniejsze składniki w odpowiedzi na ekstremalne zjawiska pogodowe. W efekcie doświadczają one stresu cieplnego, co wpływa na ich wydajność.

Masło w sejfie to tylko symbol inflacyjnej rzeczywistości, która dotyka nas wszystkich. Może zamiast bawić się w polityczne gierki i wymiany złośliwości, warto wreszcie skoncentrować się na realnych rozwiązaniach? Bo jak na razie, wychodzi na to, że to masło topnieje szybciej niż polityczna odpowiedzialność

Fundacja Kaczuchy Dziennikarskie funkcjonuje wyłącznie dzięki Waszym darowiznom. Nie otrzymujemy pieniędzy od państwa, a nasza strona jest wolna od reklam. To właśnie zapewnia nam pełną niezależność.

 

Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Każda wpłata, nawet najmniejsza, pozwala nam dalej realizować nasze cele.

Hej! To też może Cię zainteresować!

Emilia Skibińska, inżynier gospodarki przestrzennej, uczestniczka projektu „Dziewczyny do polityki”, sekretarzyni zarządu krajowego stowarzyszenia Młoda Lewica oraz doradczyni ministry, udzieliła wywiadu, w którym przedstawiła stanowisko partii Lewica na szereg kluczowych kwestii politycznych i społecznych.

O drastycznych zmianach klimatu wiemy nie od dziś. To już nie tylko suche komunikaty z konferencji ONZ czy szkolne prezentacje o topniejących lodowcach. Zmiany widzimy na własne oczy – gwałtowne burze, anomalie pogodowe, upały w kwietniu, a śnieg w maju.

W niniejszej analizie podjęto się zbadania wypowiedzi Wiktora Kąkolewskiego, członka Pokolenia 2050, w celu zrozumienia jego poglądów politycznych oraz ich umiejscowienia w szerszym kontekście ideologii i programu partii. Analiza opiera się na fragmentach jego wypowiedzi oraz dostępnych materiałach źródłowych dotyczących Polski 2050, opinii ekspertów i danych z badań opinii publicznej.

Niniejszy artykuł przedstawia szczegółową analizę wypowiedzi Damiana Witka w kontekście jego rozmowy dotyczącej Koalicji Obywatelskiej. Celem tego artykułu jest weryfikacja faktów przedstawionych przez Witka, zidentyfikowanie ewentualnych nieścisłości lub manipulacji, oraz dostarczenie obiektywnej oceny jego twierdzeń w oparciu o dostępne materiały badawcze i inne wiarygodne źródła.

Fast fashion to model produkcji oraz sprzedaży, który skupia się na błyskawicznym i tanim wprowadzeniu najnowszych trendów. Firmy działające w tym trybie produkują w krótkim czasie duże ilości ubrań. Bardzo często kosztem jakości, etyki pracy i środowiska.

Barbara Skrzypek przez lata pozostawała postacią niemal widmową. Nazywana „strażniczką tajemnic” Kaczyńskiego, unikała rozgłosu i mediów. Aż do dnia, w którym nie miała wyboru i musiała stanąć przed prokuraturą w sprawie tzw. dwóch wież – nieudanej inwestycji wartej 1,3 miliarda złotych, która miała powstać na działce Srebrnej w Warszawie. Dziś jej śmierć staje się kolejnym narzędziem politycznej walki.

Dziś, w Światowy Dzień Lasu, mamy przyjemność gościć Hanię i Michała, z którymi porozmawiamy o niezwykle istotnym temacie: roli lasów w naszym ekosystemie. Lasy to nie tylko malownicze krajobrazy, ale przede wszystkim złożone i kluczowe dla życia na Ziemi ekosystemy. Pełnią szereg fundamentalnych funkcji, od regulacji klimatu i obiegu wody, przez ochronę bioróżnorodności, po wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W dzisiejszej rozmowie przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom, analizując, dlaczego lasy są tak ważne i jak możemy przyczynić się do ich ochrony.

Każdego roku, w trzecią niedzielę marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Dzień, który skłania do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Chrapanie to nocny koszmar, którego nieprzyjemny efekt w postaci głośnych odgłosów, dręczy prawie każdego, kto ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę dotkniętą tą przypadłością.

Światowy Dzień Snu, obchodzony 14 marca, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia.